3-9 lutego 2020 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

8 lutego 2020


Kilka godnych polecenia nowości i wznowienia od dawna niedostępnych, klasycznych powieści. Zapraszamy na przegląd najciekawszych książek, które ukazały się w dniach od 3 do 9 lutego.

Marek Šindelka „Mapa Anny” | Opis wydawcy: Kolejny zbiór opowiadań Marka Šindelki, czeskiego mistrza krótkiej formy, znanego w Polsce z książki „Zostańcie z nami”. Martin i Sylvie są o krok od rozstania, kiedy spada na nich wiadomość o dziecku. Andrea nagle zaczyna widzieć w Matěju jedynie własne odbicie. Chorobliwie zazdrosny Petr darzy Lenkę „uważną, okrutną miłością”. Anna, szukając siebie, wchodzi w kolejne związki.

W „Mapie Anny” ? dziesięciu znakomitych tekstach ze wspólnym kluczem ? autor ponownie skupia się na relacjach międzyludzkich, zwłaszcza tych między kobietą a mężczyzną, w czasach, kiedy „doskonałość już nikogo nie podnieca, a wyniszczonych przez doznania konsumentów o wiele bardziej pociąga skaza”. W świecie, w którym dziwny rodzaj informacyjnego szumu bez przerwy zakłóca wzajemne zrozumienie. Bohaterowie Šindelki próbują się do siebie zbliżyć, lecz krążą tylko wokół siebie niczym zamknięte mikroświaty. Żyją tak, jakby utracili umiejętność czytania mapy. Recenzja książki.

Jan Emil Skiwski „Umierające miasto” | Opis wydawcy: Tom opowiadań i wspomnień wybitnego pisarza i przedwojennego krytyka literackiego. Jak pisze w posłowiu Maciej Urbanowski, ogłoszone tu utwory pozwalają lepiej poznać i zrozumieć Skiwskiego, zwłaszcza jego postawę w czasie II wojny. Obraz okupowanej Warszawy, jej martyrologii, ale także codzienności, krytyczne portrety cynicznych lub lekkomyślnych konspiratorów, spekulantów, ex-ziemian handlujących mieniem pożydowskim, bezmyślnych, ale i okrutnych Niemców, wspieranych przez jeszcze bardziej okrutnych Rosjan pozostających na ich służbie, wszystko razem składa się na ciekawy, może osobliwy obraz lat 1939?1945.

Ulubioną przestrzenią nowelistyki Skiwskiego jest miasto, umierające w tym sensie, że widziane z perspektywy choroby lub niszczącej je wojny. Warszawa wraca tu najczęściej. O niej pisał Skiwski z największą chyba wnikliwością, a nawet rzadką u niego czułością.

Opowiadania Skiwskiego bez wątpienia łączy też zainteresowanie ludzką psychiką. Wpisują się one w nurt prozy psychologicznej, tak popularnej w międzywojniu. Autor podkreślał znaczenie tego nurtu w literaturze nowoczesnej, w którym, jak wyjaśniał, ambicją pisarza jest „dotarcie do tych warstw psychicznych, w których niejako przygotowuje się nasze życie, które są ? aby tak rzec ? kuchnią naszej duszy. A w tym zakresie wszystko jest ciekawe, wszystko tajemnicze i wszystko nieskończenie ważne”.

Lawrence Durrell „Mountolive” | Opis wydawcy: Osadzona w magicznej atmosferze Egiptu opowieść o niespodziewanych sojuszach, w której zdrajca i zdradzony czasem zamieniają się miejscami, a gorące bliskowschodnie romanse bywają zaczynem społecznych przewrotów.

Cztery powieści składające się na „Kwartet aleksandryjski” opowiadają zasadniczo z różnych punktów widzenia tę samą historię wielkich namiętności i politycznych intryg w scenerii fascynującej bliskowschodniej Aleksandrii i Egiptu w przededniu, w trakcie i tuż po II wojnie światowej. Trzecia odsłona, „Mountolive”, to jedyna w cyklu powieść napisana w trzeciej osobie, a także ta z najbardziej rozbudowaną fabułą dotyczącą wydarzeń politycznych.

Sam Lawrence Durrell uważał Davida Mountolive?a za clou całej opowieści, spoiwo nadające całemu Kwartetowi misterną strukturę, i wyposażył bohatera w szereg szczegółów z własnego życia. Powieść prowadzi nas przez lata dojrzewania i kariery bohatera, od młodego Davida romansującego w posiadłości Hosnanich z Leilą, matką Nessima i Naruza, aż do rozpoczęcia przez niego kariery dyplomaty i powrotu do Egiptu, z radykalizującymi się ruchami koptyjskimi i arabskimi w tle, łącząc wątki fabularne z tymi znanymi już z poprzednich tomów, „Justyny” i „Balthazara”.

Philip K. Dick „Możemy cię zbudować” | Opis wydawcy: Louis Rosen i Maury Rock handlują elektronicznymi klawikordami, lecz sprzedaż kuleje, a ich ambicje sięgają znacznie wyżej. Postanawiają produkować i sprzedawać ludzi, a właściwie doskonałe cybernetyczne sobowtóry postaci historycznych. Problem polega na tym, że jedynym ich potencjalnym wspólnikiem jest Sam K. Barrows, chciwy miliarder o usposobieniu i moralności rekina, a prototyp, Abraham Lincoln, wcale nie ma ochoty być sprzedany i powołuje się na swe konstytucyjne prawa?

Czy elektroniczny Lincoln jest mniej ludzki niż jego twórcy? Czy maszyna, która troszczy się o innych i cierpi, jest gorsza od Barrowsa albo zimnej psychopatki, w której beznadziejnie kocha się Louis? „’Możemy cię zbudować’ traktuje o rozpadzie człowieka oraz o towarzyszącym mu strachu ? przed utratą zmysłów, brakiem środków do życia, odejściem ukochanej osoby?” ? pisze w przedmowie Cezary Zbierzchowski.

Kurt Vonnegut „Recydywista” | Opis wydawcy: „Recydywista” przenosi czytelnika w niespójny, komiczny, iście Vonnegutowski świat wielkich zbrodni oraz nadużyć w sferach rządowych? i w sferze serca. Śledzimy losy ambitnego biurokraty, Amerykanina polskiego pochodzenia Waltera F. Starbucka ? od Harvardu poprzez Biały Dom Nixona aż do zakładu karnego, gdzie Starbuck trafia jako najmniej słynny konspirator afery Watergate. Humor kwaśnieje jednak, gdy Vonnegut kieruje reflektor uwagi na zimne serca i wyrachowaną chciwość przedstawicieli władzy, kreśląc niezapomniany i wciąż aktualny obraz polityki i polityków i dokonując jego bezlitosnej wiwisekcji.

Waldemar Bawołek „Pomarli” | Opis wydawcy: Waldemar Bawołek w swojej onirycznej prozie przedstawia historie bliskich, którzy odeszli ? wujka Mordawskiego, który z zamiłowaniem opowiadał anegdoty z pracy w milicji i ukradkiem popijał z piersiówki, babci dewotki, uprzykrzającej życie synowej, czy Mateusza, pogrążonego w smutku miłośnika muzyki klasycznej.

Bohater Bawołka, spacerując po wiejskich drogach, rozlicza się ze wspomnieniami, marzeniami i żalem. Rzeczywistość miesza się z senną fantazją, przeszłość z teraźniejszością, a realizm z fikcją. W tle polska wieś, w której każdy musi się zmierzyć ze swoimi lękami. „Pomarli” to opowieść o tych, których już nie ma, o niewykorzystanych możliwościach i próbie ucieczki od dotkliwej samotności, a może próbie pogodzenia się z nią?

Gerard Way, Gabriel Bá „Umbrella Academy tom 2: Dallas” | Opis wydawcy: Nadeszły ciężkie czasy dla dysfunkcyjnej rodziny superbohaterów, znanej jako Akademia Umbrella. Wszyscy są nadal przybici po niedawnej apokalipsie, wywołanej przez jednego z członków Akademii i śmierci ich ukochanego mentora, Pogo.

Bohaterowie wybudzają się jednak z apatii, gdy pojawia się widmo kolejnej katastrofy, która grozi zmianą biegu historii lub zniszczeniem świata. Problem w tym, że każde z nich ma własne problemy na głowie. Białe Skrzypce nie może ruszyć się z łóżka, na skutek postrzału w głowę. Plotka straciła głos ? źródło swej mocy. Kosmo pogrążył się w kompletnej katatonii. A gdy Piątka załatwia jakieś szemrane interesy na psich wyścigach, Kraken zaczyna podejrzewać, że jego braciszek jest kluczem do rozwiązania zagadki serii tajemniczych rzezi.

Drugi tom sensacyjnej serii „Umbrella Academy” to świetna opowieść, która odmienia historię świata, nie zmieniając w niej absolutnie niczego. Dzięki niej wybierzemy się w podróż w czasie i przestrzeni, od Wietnamu po zamach na JFK. Bez żadnych dodatkowych opłat dostajecie również krótką opowieść „Wszędzie, tylko nie tutaj” z gościnnym udziałem Vanyi i Krakena oraz wybór szkiców autorstwa Gerarda Waya („Doom Patrol”) i nagrodzonego Eisnerem Gabriela Bá („Two Brothers”, „Daytripper”).

Donna Leon „Doczesne szczątki” | Opis wydawcy: Cierpliwość i wytrzymałość Brunettiego zostają wystawione na najcięższą jak dotąd próbę. Podczas przesłuchania butnego i aroganckiego mężczyzny, oskarżonego o podanie śmiertelnej dawki narkotyków młodej dziewczynie, daje się ponieść emocjom i robi rzeczy, których bardzo szybko zaczyna żałować. Pod wpływem tych doświadczeń zdaje sobie sprawę jak bardzo potrzebuje chwili wytchnienia, z dala od policyjnej pracy.

Jego żona, Paola, proponuje by spędzili ten niespodziewany urlop w willi należącej do jej krewnych na wyspie Sant Erasmo, jednej z największych na Lagunie. Tam Brunetti może poświęcić się leniwym wyprawom łódką i zatopić w lekturze „Historii naturalnej” Pliniusza. Beztroskę przerywa jednak zniknięcie Davide Casatiego, zarządcy willi, podczas gwałtownego sztormu. Brunetti czuje się w obowiązku podjąć śledztwo i wyjaśnić przyczyny zaginięcia mężczyzny, który w tym krótkim czasie zdążył już stać się jego przyjacielem.

Georges Simenon „Maigret i kloszard” | Opis wydawcy: Kolejny tom popularnej serii kryminalnej Georgesa Simenona. Kloszarda, który żyje pod mostem Marie, ktoś uderza w głowę i próbuje utopić w Sekwanie. Ale na szczęście uratuje go szyper z barki. A komisarz Maigret szybko odkryje, że ten bezdomny, nazywany Doktorem, jest faktycznie byłym lekarzem. I teraz komisarz z ekipą swoich inspektorów musi pogrzebać w przeszłości doktora Kellera, by odkryć, kto stoi za tą próbą morderstwa. A leżący w szpitalu kloszard wyraźnie nie chce mu ułatwić zadania?

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi