banner ad

Zawód bibliotekarza z drugim najwyższym zaufaniem społecznym wśród Brytyjczyków

14 grudnia 2021

W Wielkiej Brytanii bibliotekarze i bibliotekarki niemal jednogłośnie wzbudzają zaufanie. Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Ipsos, w rankingu wyprzedzają ich – i to nieznacznie, bo zaledwie o 1 punkt procentowy – pielęgniarki i pielęgniarze.

Osoby piastujące zawód bibliotekarza cieszą się zaufaniem aż 93% Brytyjczyków. Można określić to imponującym wkroczeniem na podium rankingu, ponieważ do tej pory profesja ta nie była uwzględniana w sondażu. Co ciekawe, bibliotekarze i bibliotekarki cieszą się silnym poparciem społecznym niezależnie od płci czy poglądów politycznych. Zauważalna, choć wciąż stosunkowo niewielka różnica, występuje w podziale na wykształcenie. Badani, którzy nie mieli żadnych formalnych kwalifikacji zawodowych, rzadziej (85%) niż osoby posiadające dyplomy (96%) twierdzili, że bibliotekarze powiedzą im prawdę.

Na pierwszym miejscu rankingu z zaufaniem na poziomie 94% znajdują się pielęgniarki i pielęgniarze. Ich pozycja jest niezmienna od 2016 roku, gdy zaczęto uwzględniać ten zawód w sondażu. Brytyjczycy darzą również zaufaniem osoby wykonujące zawód lekarza (91%) i nauczyciela (86%). Wysoko w zestawieniu Ipsos uplasowali się także kuratorzy muzealni (86%), a za nimi inżynierowie (84%), naukowcy (83%), sędziowie (82%), profesorowie (81%) i pracownicy domu opieki (76%).

Zaufanie do policji spadło o 8 punktów procentowych i obecnie jedynie 63% twierdzi, że ufa tym służbom. Podobny niski wynik odnotowano w 1983 roku. Tymczasem jeszcze w 2019 roku policjanci mogli liczyć na 76% zaufania. Wzrosło z kolei o 5 punktów procentowych zaufanie dla dziennikarzy. W tym przypadku jednak nie ma powodu do wielkiej chluby. Wciąż znajdują się oni w gronie pięciu zawodów z najmniejszym poparciem społecznym – tylko 28% twierdzi, że wierzy w ich prawdomówność. Niżej wypadają jedynie rządowi ministrowie, ogólnie politycy i specjaliści od reklamy.

Ranking Ipsos to najdłużej prowadzone badanie zaufania do zawodów w Wielkiej Brytanii. Sondaż przeprowadzany jest konsekwentnie od 1983 roku na reprezentatywnej grupie osób.

Poniżej prezentujemy tabelę z wynikami dla poszczególnych zawodów (kliknij w grafikę, żeby powiększyć):

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy