Wiemy, o czym będzie 5. część Millennium zatytułowana „Mężczyzna, który gonił swój cień”

17 lutego 2017


Szwedzkie wydawnictwo Norstedts ujawniło szczegóły na temat fabuły piątej części serii kryminalnej „Millennium”, którą po Stiegu Larssonie kontynuuje David Lagercrantz. Powieść nosi tytuł „Mężczyzna, który gonił swój cień” i skupi się na postaci Lisbeth Salander.

Akcja książki zaczyna się, gdy Salander odbywa karę w więzieniu dla kobiet Flodberga. Bohaterka stara się nie wchodzić w żadne konflikty ze współosadzonymi. Ale pewnego dnia staje w obronie prześladowanej dziewczyny z Bangladeszu i ściera się z przywódczynią więziennego gangu. Tymczasem Holger Palmgren informuje Lisbeth, że posiada dokumenty, które rzucają nowe światło na wydarzenia z jej dzieciństwa. Hakerka prosi o pomoc Mikaela Blomkvista. Śledztwo doprowadza ich do Leo Mannheimera, bogatego maklera giełdowego.

Zgodnie z zapowiedzią wydawcy piąta część „Millennium” ma być ekscytującą opowieścią o nadużyciach władzy, kwestii honoru i cieniach z dzieciństwa, które wciąż prześladują Salander. „Tym razem David stworzył historię, która zbudowana jest na fabule z ostatniej książki, a także pozwala czytelnikom lepiej poznać wydarzenia z dzieciństwa Lisbeth” – mówi Eva Gedin z wydawnictwa Norstedts.

„Co nas nie zabije”, czwarty tom serii i zarazem pierwszy napisany przez Davida Lagercrantza, ukazał się w 47 krajach i znalazł ponad 6 milionów nabywców. Prawa do najnowszej, piątej odsłony zatytułowanej „Mężczyzna, który gonił swój cień” kupiły oficyny z 34 krajów. 26 z nich, w tym Wydawnictwo Czarna Owca, planuje opublikować książkę w dniu światowej premiery, czyli 7 września 2017 roku.

Zanim jednak polscy czytelnicy będą mogli poznać dalsze losy Lisbeth Salander i Mikaela Blomkvista, czeka ich niemała niespodzianka. W maju 2017 roku David Lagercrantz przyjeżdża do Polski. Wszyscy chętni będą mogli spotkać się z autorem podczas Warszawskich Targów Książki, w sobotę 20 maja o godzinie 12:30.

„Mężczyzna, który gonił swój cień” to druga część nowej trylogii, którą na prośbę spadkobierców pisze David Lagercrantz. Po napisaniu finalnego tomu, który będzie szóstą odsłoną „Millennium”, autor planuje skupić się na kolejnym projekcie. Czy ktoś inny zajmie jego miejsce jako kontynuatora dzieła Stiega Larssona? Tego na razie nie wiemy.

[am]
fot. Magnus Liam Karlsson

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy