Światowa premiera kontynuacji „Millennium” Stiega Larssona – od dzisiaj także w Polsce

27 sierpnia 2015

polska-premiera-millennium-4
Kontynuacja trylogii „Millennium” Stiega Larssona pt. „Co nas nie zabije” od dzisiaj jest dostępna w księgarniach. Książka ukaże się jednocześnie w 26 krajach. Jej autorem jest uznany szwedzki dziennikarz David Lagercrantz. Akcja powieści dzieje się w Szwecji. Drogi Lisbeth Salander i Mikaela Blomkvista ponownie się przecinają, a wszystko za sprawą tajemniczego profesora Fransa Baldera, eksperta w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją.

David Lagercrantz stworzył kontynuację tej bestsellerowej historii w duchu Larssona, jednocześnie nie próbując go naśladować, nadał swojej powieści indywidualny charakter. Mikael Blomkvist znajduje się w trudnej sytuacji – nad „Millennium” wiszą czarne chmury, o nim z kolei mówi się, że jego czas już minął. Wszystko jednak ulega zmianie, kiedy w życiu Blomkvista pojawia się wybitny profesor, Frans Balder, autorytet w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją.

Postać profesora Baldera i związana z nim emocjonująca historia staje się dla Blomkvista kolejnym zawodowym wyzwaniem. Tym bardziej, że dzięki niemu ponownie trafia na genialną hakerkę – Lisbeth Salander, która pomaga mu rozwiązać kilka intrygujących zagadek. W powieści odczuwalny jest puls współczesnego, coraz bardziej cyfrowego świata – szpiegostwo przemysłowe i ataki hakerów są na porządku dziennym, co więcej, uznawane są za działalność w „słusznej” sprawie, a wszystko to odbywa się na skalę międzynarodową. Istotna część historii dotyczy amerykańskiego NSA, instytucji, która szczególnie zaistniała w percepcji świata za sprawą Edwarda Snowdena. Sporo tu intrygujących, błyskotliwych postaci, w tym nieprzeciętnie inteligentna kobieta z Säpo (Szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa), która próbuje ochronić profesora Baldera przed niebezpieczeństwem.

Spadkobiercy dorobku Stiega Larssona – Erland Larsson i Joakim Larsson – postanowili wznowić kontynuację serii. Swój dochód ze sprzedaży książki „Co nas nie zabije” przekazali na działalność antyrasistowskiego magazynu „Expo” założonego przez Stiega Larssona.

David Lagercrantz to z kolei świadomy wybór spadkobierców. Pisarz ma już na swoim koncie kilka literackich osiągnięć. Jest autorem głośnej biografii Zlatana Ibrahimovica „Ja, Ibra”, która została uznana w Szwecji za jeden z największych sukcesów na rynku księgarskim w ostatnich latach. Udany był także jego debiut literacki w 1997 roku – książka o zdobyciu Mont Everestu przez szwedzkiego himalaistę Görana Kroppa. Lagercrantz jest również cenionym dziennikarzem śledczym. Zna mechanizmy działania policji i wywiadu szwedzkiego, co niewątpliwie jest cennym doświadczeniem w konstrukcji świata charakterystycznego dla wcześniejszych części trylogii „Millennium”.

„Kiedy otrzymałem propozycję napisania czwartej części 'Millennium’ nie mogłem się oprzeć. Od czasu książki o Zlatanie wciąż napływały do mnie rozmaite oferty, ale do żadnej z nich nie byłem w stanie naprawdę się zapalić. Kiedy otrzymałem tę propozycję i już otrząsnąłem się z szoku, ruszyłem z kopyta jak koń wyścigowy” – mówi David Lagercrantz. „Najtrudniejsza była konstrukcja fabuły, Stieg Larsson był mistrzem w tworzeniu złożonych wielowątkowych opowieści i chciałem dotrzymać mu kroku. Z drugiej strony jednak to również było najprzyjemniejsze. Budowanie tej historii i patrzenie, jak poszczególne elementy trafiają na swoje miejsce, sprawiło mi mnóstwo frajdy” – dodaje autor.

Prawa do książki „Co nas nie zabije” zostały sprzedane do 43 wydawnictw z całego świata. Powieść wydana zostanie w 45 językach. Pierwszy światowy nakład wyniesie 2,7 miliona egzemplarzy. W Polsce książka ukazuje się nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi