W Los Angeles chcą postawić pomnik Charlesowi Bukowskiemu

20 sierpnia 2019


W San Pedro (Los Angeles, USA) ma stanąć pomnik w hołdzie Charlesowi Bukowskiemu. Projekt zainicjowany przez lokalną historyczkę wspiera wdowa po pisarzu oraz radny miasta. Rzeźba zostanie odsłonięta 16 sierpnia 2020 roku, czyli w setną rocznicę urodzin autora „Z szynką raz!” i „Faktotum”.

Bukowski przeprowadził się do portowej dzielnicy San Pedro w Los Angeles w 1978 roku, po ślubie z Lindą, i mieszkał tam do swojej śmierci w 1994 roku. Pisarz polubił bezpretensjonalną atmosferę dzielnicy. Spędzał czas w barach i kawiarniach oraz zakradał się do księgarń, gdzie zdarzało mu się potajemnie podpisywać egzemplarze swoich książek. Czasami fani widywali go idącego z butelkami wina trzymanymi w rękach. Bukowski był znaną postacią w okolicy, a po śmierci został pochowany na pobliskim cmentarzu Green Hills Memorial Park.

Kiedy San Pedro odwiedzają turyści z zagranicy (szczególnie licznie przybywają z Niemiec, gdzie pisarz był szalenie popularny), nieustannie padają pytania o pamiątki związane z Bukowskim. Tymczasem w okolicy nie ma nic ? nawet niepozornej tablicy pamiątkowej, nie mówiąc o pomniku. Przyjezdni są zazwyczaj tym faktem zaskoczeni i rozczarowani. Angela Romero, miejscowa historyk i kustoszka wirtualnego (przynajmniej jak na razie) muzeum poświęconego historycznemu dziedzictwu San Pedro, postanowiła przedsięwziąć kroki, aby zmienić ten stan rzeczy i uhonorować jednego z najsłynniejszych mieszkańców dzielnicy.

Dzięki wsparciu lokalnych liderów biznesu, społeczności artystycznej i urzędu rady dzielnicy do pomysłu udało się nakłonić cenionego miejscowego rzeźbiarza Eugene’a Dauba, który ma w dorobku wiele posągów stojących w miejscach publicznych. W celu przejrzenia zdjęć i pamiątek artysta odwiedził wdowę po pisarzu, Lindę Bukowski, która nadal mieszka w ich wspólnym domu. Pokazał jej też wstępne pomysły na pomnik. Jeden z projektów (patrz powyżej) pomyślany został jako rzeźba zachęcająca turystów do interakcji. Posąg przedstawiałby Charlesa Bukowskiego siedzącego przy starej maszynie do pisania, a pod nogami kręciłby mu się jeden z kotów, które uwielbiał. Brane są jednak pod uwagę również inne pomysły.

Aktualnie trwa internetowa zbiórka pieniędzy na pomnik (trzeba zebrać 150 tysięcy dolarów). Inicjatywę w pełni wspiera radny Los Angeles Joe Buscaino. Lokalizacja posągu nie została jeszcze ustalona, ale Angela Romero chciałaby postawić Bukowskiego gdzieś na Szóstej Ulicy, ponieważ pisarz spędzał tam dużo czasu. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 16 sierpnia 2020 roku, gdy będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Bukowskiego.

Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał wideo promujący zbiórkę funduszy na pomnik:

[am]
źródło: Daily Breeze, The Guardian

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy