Ken Follett skończył prace nad prequelem „Filarów Ziemi”. Premiera książki w 2020 roku

21 sierpnia 2019


Ken Follett pochwalił się w mediach społecznościowych, że skończył prace nad drugą wersją manuskryptu prequelu „Filarów Ziemi”. Dla wielbicieli pisarza oznacza to, że książka jest już gotowa, a jej światowa premiera odbędzie się w 2020 roku.

Akcja zapowiadanej powieści rozgrywa się około 1000 roku n.e., gdy Kingsbridge nie było jeszcze miastem ani nawet wioską, lecz małą anglosaską osadą zagrożoną najazdami Wikingów. Prace nad książką trwają od dłuższego czasu. Pod koniec grudnia 2018 roku Follett pochwalił się, że ukończył pierwszy szkic powieści. Teraz wreszcie otrzymujemy informację, że druga i ostateczna wersja jest już gotowa.

Ken Follett rozmawia o okładce nowej książki z fotografem Darenem Cookiem w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo.

Pisanie książek przebiega u Folletta dwuetapowo. Najpierw powstaje pierwszy szkic, będący niemal ukończonym dziełem, który trafia do najbliższych, redaktora, agenta i wyselekcjonowanej grupy historyków. Redaktor, agent i najbliżsi czytają manuskrypt, a następnie dzielą się z pisarzem swoimi spostrzeżeniami. Na przykład czy warto byłoby coś dodać na temat jakiejś postaci, elementu otoczenia lub zagadnienia. Historycy z kolei sprawdzają, czy tekst jest historycznie zgodny.

Po zebraniu komentarzy od zaufanych czytelników autor przystępuje do pracy nad drugą wersją książki. Nie poprawia tekstu pierwszej wersji szkicu, lecz przepisuje wszystko na nowo. „Zmusza mnie to do ponownego zastanowienia się nad każdym zdaniem” – mówi Follett. Poszczególne sugestie najbliższych, redaktora i agenta brane są pod uwagę lub nie. Z uwagami historyków pisarz nie dyskutuje. Czasem kończy się to tym, że musi dokonać jedynie drobnych zmian, innym razem musi stworzyć jakieś sceny na nowo. Praca nad drugą wersją manuskryptu zajmuje zazwyczaj jakieś sześć miesięcy. W przypadku prequelu „Filarów Ziemi” dobiegła właśnie końca.

Teraz już pozostaje do zrobienia kilka rzeczy, jak korekta, i… książka może iść do druku. Zgodnie z zapowiedziami powieść, której tytuł wciąż pozostaje tajemnicą, trafi do sprzedaży w 2020 roku. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć drugą i zarazem finalną wersję manuskryptu:

[am]
fot. Ken Follet/Instagram

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy