W gminie Zbiczno tablice informacyjne podpowiedzą, gdzie znaleźć miejsca z książek Katarzyny Puzyńskiej

7 lipca 2021

Gmina Zbiczno ustawiła tablice informacyjne w miejscach, w których rozgrywa się akcja kryminalnej serii o „Lipowie” Katarzyny Puzyńskiej. Dzięki temu czytelnicy mogą udać się na spacer śladami powieści.

Książkowe Lipowo tak naprawdę nazywa się Pokrzydowem, ale akcja dzieje się również w okolicznych miejscowościach. Katarzyna Puzyńska wymyśliła fikcyjną nazwę, zbijając w jedno słowo Pokrzydowo i okoliczny Lipowiec. Seria książek cieszy się dużą popularnością – 13 lipca premierę będzie miał trzynasty tom zatytułowany „Martwiec”. Cykl doczekał wiernej rzeszy fanów, którzy od 2017 roku regularnie przyjeżdżają do Pokrzydowa na organizowany tam zlot.

Chcąc ułatwić czytelnikom poznanie miejsc, w których Puzyńska osadziła akcję książek, gmina Zbiczno wspólnie z organizatorami corocznych zlotów postawiła dwadzieścia tablic informacyjnych. Na pierwszej, postawionej w samym centrum Pokrzydowa, znalazła się cała mapa trasy, którą można odbyć śladami serii o „Lipowie”. Na każdej z tablic widnieje nazwa miejsca z książek oraz fragmenty opisujące daną lokalizację.

Dzięki inicjatywie czytelnicy mogą poznać kiosk pani Honoraty, budzące grozę gospodarstwo sędziego Jaworskiego, ośrodek wczasowy Słoneczna Dolina, kamienny mostek czy komisariat policji. Wszystkie tablice znajdują się do pobrania na stronie gminy. Nic nie zastąpi jednak wyprawy, najlepiej rowerowej, by zobaczyć miejsca z książek na własne oczy.

Oficjalne otwarcie ścieżki miało miejsce 24 czerwca (na zdj.). Wzięli w nim udział organizatorzy zlotu, autorka książek i wójt gminy Zbiczno, Magdalena Golubska. Aktualnie gmina nawiązała współpracę z wydawnictwem Prószyński i S-ka, dzięki której wydrukowane zostaną wspólnie foldery promujące region i rozgrywające się w nim książki o Lipowie.

Katarzyna Puzyńska zamieściła na swoim kanale na YouTube film, na którym wspólnie z organizatorami zlotu pokazuje niektóre z miejsc:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy