Ukraińscy wydawcy apelują o wsparcie i kupno praw do publikacji książek ich autorów. „Będziemy bardzo wdzięczni za wszelką pomoc”

6 kwietnia 2022

Prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców i Księgarzy Aleksandr Afonin zaapelował do uczestników Londyńskich Targów Książki, by pomogli Ukrainie m.in. poprzez zakup praw do publikacji książek ukraińskich autorów, ponieważ po napaści Rosji tamtejszy rynek wydawniczy przeżywa poważne trudności.

„Ponad dwie trzecie potencjału wydawniczego kraju znajduje się w strefie działań wojennych, a większość magazynów z gotowymi produktami zostało zniszczonych w wyniku bombardowania lub są niedostępne” – przekazał Afonin w zarejestrowanym przemówieniu, które wyemitowano podczas panelu poświęconego roli wydawnictw i kultury w trakcie globalnych konfliktów.

„Wydawcy ukraińscy nie mają pieniędzy, papieru i możliwości drukowania. Dlatego będziemy bardzo wdzięczni za wszelką pomoc. Mogą to być pieniądze, papier, kupno praw do wydawania dzieł autorów ukraińskich czy umożliwienie wydrukowania książek ukraińskich w waszych drukarniach” – dodał.

Jak wyjaśnił Afonin, ukraińscy wydawcy i księgarze planowali przyjechać do Londynu na targi, jednak w piątek 24 lutego o godz. 4:00 rano Rosja najechała na ich kraj i od tego czasu trwa ostrzał miast i wiosek, a także zabijanie cywilów bez względu na wiek i płeć. Podkreślił, że Putin zamierza „zniszczyć Ukraińców jako naród i Ukrainę jako państwo”.

„Próbuje zabić wszystko, co stanowi duszę Ukraińców, naszą historię, kulturę, język. Obecnie na terenach czasowo okupowanych rosyjscy okupanci konfiskują z bibliotek, szkół i uczelni całą literaturę dotyczącą historii, kultury i sztuki Ukrainy i ją niszczą” – powiedział Afonin.

Podczas panelu wydawcy omówili sposoby, w jakie branża może nieść praktyczną pomoc mieszkańcom Ukrainy oraz innych obszarów, gdzie dochodzi do wojen lub konfliktów zbrojnych. Bodour Al Qasimi, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców, podkreśliła rolę, jaką wydawcy odgrywają w obronie wolności publikowania. Przywołała też wnioski z poprzedniego seminarium, gdy zwrócono uwagę na potrzebę, by branża wydawnicza wspierała dzieci, które nie mają możliwości uczenia się, ułatwiała integrację uchodźców, przyczyniała się do budowania pokoju i organizowała środki na zapewnienie czytelnikom dostępu do książek oraz odbudowywanie instytucji i kolekcji.

Londyńskie Targi Książki odbywają się w dniach od 5 do 7 kwietnia.

[am]
źródło: The Bookseller

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy