Tegoroczny noblista Kazuo Ishiguro pracuje nad nową powieścią i… planuje napisać komiks!

19 października 2017


Tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Kazuo Ishiguro, ujawnił plany twórcze na najbliższą przyszłość. Jak się okazuje, autor nie tylko skupiony jest mocno na pisaniu nowej powieści, ale też pragnie spróbować sił w medium komiksowym.

Zapytany przez dziennikarzy o plany zawodowe, Ishiguro odpowiedział: „Zawsze pracuję nad jakąś powieścią, ale mam też nadzieję wziąć udział w powstawaniu komiksu ? nie o superbohaterach. Jestem w trakcie rozmów z ludźmi na temat pracy przy powieści graficznej, co bardzo mnie ekscytuje, ponieważ jest to dla mnie coś nowego i pozwala wrócić ponownie do dzieciństwa i czytania mangi”. Miejmy nadzieję, że niebawem poznamy więcej szczegółów na temat tego projektu.

Kazuo Ishiguro ufa, że Nagroda Nobla nie przeszkodzi mu w pracy twórczej. „Przez dużą część mojego pisarskiego życia musiałem walczyć pomiędzy oczekiwaniami, że będę autorem celebrytą, a znalezieniem czasu i przestrzeni, aby zająć się prawdziwą pracą. Żywię więc nadzieję, że będę po prostu kontynuował tę pracę i nie będzie się to różnić od tego, co było wczoraj” ? powiedział Ishiguro. „Mam tylko nadzieję, że się nie rozleniwię i nie wpadnę w samozadowolenie, że moja twórczość się nie zmieni. I mam też nadzieję, że Nobel nie odstręczy młodych czytelników. Moje książki czytają też nastolatki i jestem bardzo dumny z tego, że mam również młodszą publiczność” ? dodał noblista.

Ishiguro jest pierwszym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, który otwarcie czerpie z konwencji literatury gatunkowej, szczególnie fantastyki (co dało się zauważyć chociażby w powieści „Nigdy mnie nie opuszczaj” rozgrywającej się w alternatywnej rzeczywistości, w której dozwolone jest prowadzenie hodowli klonów, czy w mityczno-baśniowym „Pogrzebanym olbrzymie”, na kartach którego pojawiają się m.in. ogry i smoki). Medium komiksowe może więc stanowić dla autora kolejne ciekawe pole do twórczej eksploatacji.

[am]
fot. Tulsa City-County Library

Tematy: , ,

Kategoria: newsy