banner ad

Salman Rushdie zapowiada nową powieść o współczesnej Ameryce

7 lutego 2017


Salman Rushdie zapowiada na wrzesień publikację nowej powieści! W „The Golden House” (z ang. „Złoty dom”) autor „Szatańskich wersetów” ma zamiar przyjrzeć się zmianom politycznym zachodzącym ostatnio w Stanach Zjednoczonych.

Jednym z bohaterów trzynastej powieści w dorobku pisarza będzie młody amerykański filmowiec, który za sprawą relacji z pewną naznaczoną tragedią rodziną stanie się prawdziwym mężczyzną. Akcja książki ma się rozgrywać na przestrzeni ostatnich lat, począwszy od inauguracji Baracka Obamy w 2008 roku, a skończywszy na powstaniu przeciwko establishmentowi Donalda Trumpa, którego w materiałach prasowych określono jako „bezwzględnie ambitnego, narcystycznego, obytego w mediach złoczyńcę” z „kolorowymi włosami”.

Rushdie chce odnieść się w swej książce do zaistnienia konserwatywno-libertariańskiej Partii Herbacianej, afery Gamergate, która podzieliła dwa lata temu użytkowników gier komputerowych, kwestii polityki tożsamościowej i innych gorących tematów ostatnich lat.

Michal Shavit, dyrektor wydawnictwa Jonathan Cape mówi, że Rushdie napisał „nadzwyczajną powieść o tożsamości, prawdzie, terrorze i kłamstwie”. Jak dodała, „Złoty dom” to „genialna, rozdzierająca serce realistyczna powieść, która jest nie tylko niesamowicie prorocza, ale pokazuje jednego z największych na świecie autorów w szczytowej formie”.

Ostatnią dotychczas wydaną powieścią Rushdiego jest „Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy” z 2015 roku, zainspirowana „Księgą tysiąca i jednej nocy” baśń dla dorosłych o ponadczasowej miłości i odwiecznych konfliktach, ścieraniu się wielkich idei i triumfie rozumu nad fanatyzmem i nietolerancją.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy