Dwie ulice w Luton otrzymają na cześć Steve’a Dillona nazwy z serii komiksowej „Kaznodzieja”

8 lutego 2017


Niektórzy potrafią oddawać specyficzny hołd nieżyjącym artystom. Najnowszy dowód?Inicjatywa radnych angielskiego miasta Luton, aby upamiętnić zmarłego w ubiegłym roku Steve’a Dillona, współautora legendarnego komiksu „Kaznodzieja”, nadając dwóm nowym ulicom nazwy zainspirowane postaciami, które współtworzył.

Steve Dillon był brytyjskim artystą komiksowym znanym najlepiej jako ilustrator serii „Kaznodzieja” (do scenariusza Gartha Ennisa), która doczekała się telewizyjnej ekranizacji. Na koncie wspomnianego twórcy znaleźć można również komiksy z serii „Punisher”, „Wolverine”, „Spider-Man” czy”Hellblazer”. Choć przez większą część swojego dorosłego życia Dillon mieszkał w USA, to pochodził z angielskiego miasta Luton w hrabstwie Bedfordshire, które położone jest jakieś 50 kilometrów na północ od centrum Londynu. Radni rodzinnego miasta artysty planują w nietypowy sposób upamiętnić jego twórczość.

Mark Roves, przyjaciel Dillona, potwierdził, że dwie nowe uliczki w Luton, gdzie zostanie wybudowanych 36 domów, otrzymają nazwy na cześć komiksowych dokonań rysownika. Jednej z nich ma być bowiem nadane miano Preacher Close (od tytułowego „Kaznodziei”, Jessego Custera), drugiej zaś ? Cassidy Close (honorując tym samym wampirzego przyjaciela głównego bohatera serii). Nie ma co ukrywać ? to nietypowy hołd złożony komksowemu twórcy. Tym bardziej że obrazoburcze dzieło, z którego pochodzą bohaterowie, do dziś wzbudza niemałe kontrowersje.

Steve Dillon dołączył tym samym do grona zasłużonych twórców, na cześć których nazwano ulice czy zakątki miast. Podobnego zaszczytu doczekał się też Neil Gaiman, którego powieść „Ocean na końcu drogi” zainspirowała radnych Portsmouth (gdzie wychował się autor) do nadania tytułowej nazwy uliczce znajdującej się tuż nieopodal oceanu. Ponadto na terytorium Anglii znaleźć możemy ulice honorujące bohaterów prozy Charlesa Dickensa ? na przykład Copperfield Street czy Little Dorrit. Podobnie rzecz się ma z Tolkienem, choć trzeba przyznać, że sława twórcy „Władcy Pierścieni” rozciąga się również na inne kraje. Swoistym rekordzistą jest natomiast William Szekspir, na cześć którego nazwano 67 ulic w Stratford w hrabstwie Warwickshire.

A oto zakątek miasta, w którym będą ulokowane obie uliczki upamiętniające Steve’a Dillona:

[mw]
źródło: The Guardian, Bleeding Cool

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy