Ruszył nabór zgłoszeń do 3. edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za debiut prozatorski

4 grudnia 2017


Rozpoczęto nabór zgłoszeń do trzeciej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza przyznawanej za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka napisana prozą w języku polskim. Książki wydane w 2017 roku można przesyłać do końca stycznia 2018.

Nagrodę ustanowił w 2015 roku samorząd Radomia. Jej wartość wynosi 40 000 złotych. Organizatorzy i jurorzy nagrody chcą wskazywać i promować najlepsze debiuty prozatorskie, a także propagować czytanie literatury jako wciąż jedną z najbardziej podstawowych i twórczych potrzeb człowieka.

Kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska po raz pierwszy wskazała laureatów we wrześniu 2016 roku. Zostali nimi: Weronika Murek (na zdj.) za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” oraz Maciej Hen za „Solfatarę”. Książka Murek doczekała się już kilku tłumaczeń, m.in. na język francuski.

W roku 2017 laureatką Nagrody Gombrowicza została Anna Cieplak, autorka powieści „Ma być czysto”. „Nagrodę przyznajemy autorce za doskonałą znajomość opisywanego przez nią świata, za wieloaspektowość obrazu, ale też za empatię i zrozumienie problemów, z którymi borykać się muszą kolejne pokolenia mieszkańców gimbazy” ? uzasadniał wybór prof. Jerzy Jarzębski, przewodniczący kapituły.

Kilka tygodni później z profesorem zgodzili się też czytelnicy, którzy w głosowaniu przyznali Annie Cieplak Nagrodę Conrada. Zaś druga powieść Anny Cieplak, wydana zaledwie w kilka dni po wręczeniu Nagrody Gombrowicza, została uznana przez większość recenzentów za jeszcze lepszą od nagrodzonego debiutu.

W drugiej edycji liczba nadesłanych książek zwiększyła się do dziewięćdziesięciu. Organizatorzy są przekonani, że i w trzeciej odsłonie nagrody kapitule nie zabraknie pracy oraz powodów do gorących dyskusji, bo w roku 2017 wydanych zostało wiele interesujących debiutów. „Cieszy nas coraz większe zainteresowanie nagrodą, nie tylko środowiskowe i medialne, ale przede wszystkim czytelnicze” ? podkreśla Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza. Warto zaznaczyć, że Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza pozostaje jedynym w Polsce wyróżnieniem za debiut prozatorski przyznawanym od nominacji po werdykt końcowy przez jury zajmujące się literaturą zawodowo.

Zgłoszenia do Nagrody, wraz z o ośmioma egzemplarzami książki, należy przesyłać na adres Muzeum Witolda Gombrowicza (ul. W. Gombrowicza 1, 26-660 Wsola, z dopiskiem „Nagroda”). Książki do konkursu mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie kapituły.

Spośród nadesłanych książek kapituła wybierze i w czerwcu 2018 roku ogłosi pięcioro nominowanych, zaś laureata poznamy we wrześniu 2018 roku. Regulamin nagrody dostępny jest na stronie: www.nagrodagombrowicza.pl.

fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

Tematy: , ,

Kategoria: newsy