Ruszył nabór książek do Nagrody Literackiej Gdynia 2019

4 stycznia 2019


Prezydent Gdyni ? Wojciech Szczurek ? ogłosił XIV edycję ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gdynia dla najlepszych książek ubiegłego roku w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka, przekład na język polski. Można już nadsyłać propozycje tytułów, które powinny ubiegać się o to wyróżnienie.

Kandydatury do nagrody mogą zgłaszać wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, w tym wydawcy oraz przedstawiciele instytucji kultury i mediów o charakterze literackim. Książki muszą być napisane w języku polskim i opublikowane po raz pierwszy w 2018 roku. Nagroda w każdej kategorii wynosi 50 tysięcy złotych.

Wybór laureatów przebiega dwuetapowo. Najpierw kapituła wyłania po 5 nominacji w każdej kategorii, a następnie spośród nominowanych autorów wybierani są zwycięzcy nagrody. Finałowa gala odbędzie się we wrześniu 2019 roku.

Zasady zgłaszania kandydatur określa regulamin dostępny na stronie www.nagrodaliterackagdynia.pl w zakładce „Nagroda”. Propozycje tytułów można przesyłać do 31 stycznia 2019 roku na adres sekretarza kapituły:

Natalia Gromow ? ?Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni,
ul. Świętojańska 141-143,
81-401 Gdynia.
Tel. (58) 622 73 55, faks (58) 622 64 17,
e-mail: sekretariat@bibliotekagdynia.pl

Powołana w 2006 roku Nagroda Literacka Gdynia przyznawana jest rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Dzięki swojej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. Wśród laureatów nagrody znajdziemy tak popularnych i nagradzanych już twórców jak Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Jerzy Pilch czy Marcin Świetlicki. Regularnie i licznie pojawiają się także przedstawiciele młodego pokolenia, m.in.: Justyna Bargielska, Michał Witkowski czy Maciej Płaza.

W 2018 roku nagroda trafiła do rąk: Pawła Sołtysa za zbiór opowiadań „Mikrotyki”, Krzysztofa Mrowcewicza za zbiór trzech esejów „Rękopis znaleziony na ścianie”, Dominika Bielickiego za tom poetycki „Pawilony” oraz Sławy Lisieckiej za przekład „Chodzenia. Amras” Thomasa Bernharda.

fot. Artur Maszota/Booklips.pl

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy