Rusza nabór do drugiej edycji wspólnego programu rezydencji literackich Krakowa i Wrocławia

15 lutego 2022

Rozpoczęto nabór do programu „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław”. Projekt powstał z myślą o twórcach literatury, którzy mają na swoim koncie debiut książkowy. Na osoby zainteresowane rezydencjami czekają miesięczne pobyty w Krakowie i we Wrocławiu. Nabór potrwa do 13 marca 2022 roku, a pobyty rezydencyjne odbędą się w obu miastach w maju 2022 roku.

Organizatorzy nie wprowadzają limitów wiekowych ani ograniczeń związanych z charakterem pisarskiej twórczości – trzeba tylko mieć w dorobku co najmniej jedną opublikowaną książkę i planować pracę nad własnym projektem literackim w czasie rezydencji. Osoby tworzące literaturę z Krakowa zostaną zaproszone na miesięczny pobyt do Wrocławia, natomiast autorzy z Wrocławia odwiedzą Kraków. Warto zaznaczyć, że adres zameldowania nie będzie kryterium decydującym o przyznaniu pobytu rezydencyjnego – do programu zaproszono pisarki i pisarzy, którzy w tych miastach mieszkają, wydają lub o nich piszą.

Poza zakwaterowaniem i pokryciem kosztów przejazdu uczestnicy otrzymają także wynagrodzenie wynoszące po 2 tysiące złotych brutto. Rezydenci podczas swojego pobytu zostaną poproszeni o napisanie tekstu (literackiego lub reportażowego) ukazującego Kraków lub Wrocław z ich perspektywy. Tekst (o objętości od 3 do 10 tysięcy znaków ze spacjami) będzie użyty w przyszłości w celach promocyjnych lub zostanie opublikowany w większym zbiorze.

Rezydencje mają na celu wsparcie twórców, zapewnienie im dogodnych warunków, by przez 30 dni mogli poświęcić się pracy literackiej. Dodatkowym elementem programu jest integracja środowisk literackich ze stolic Małopolski i Dolnego Śląska. Dla osób biorących udział w programie rezydencjalnym zostaną zorganizowane spotkania autorskie poświęcone ich twórczości, które odbędą się m.in. w Pałacu Potockich w Krakowie oraz w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury.

Zgłoszenie zawierające wypełniony formularz, życiorys lub biogram i fragment autorskiego tekstu o długości do jednej strony A4 należy przesyłać do 13 marca na adres: residencies@miastoliteratury.pl.

To już drugi rok, gdy Kraków i Wrocław wspólnie zapraszają na rezydencje pisarki i pisarzy z obu miast. W 2021 roku miesiąc w Krakowie spędziła reporterka i wykładowczyni akademicka Beata Szady, a Wrocław odwiedziła prozaiczka Barbara Sadurska. Obydwa miasta współpracują też w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN, oferujących azyl pisarzom, którzy cierpią w swoich krajach represje z powodów światopoglądowych i politycznych.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy