Polska autorka Grażyna Plebanek podbija Kanadę i USA

28 października 2013

Grażyna Plebanek podczas IFOA
Polska autora Grażyna Plebanek pojawiła się, obok Stephena Kinga, Margaret Atwood i Yanna Martela, wśród ponad 60 autorów na 34. Międzynarodowym Festiwalu Autorów IFOA: International Festival of Authors w Toronto w Kanadzie. Jeszcze w tym miesiącu kolejne spotkania z czytelnikami w USA.

Plebnek - Illigal LiaisonGrażyna Plebanek, pisarka, dziennikarka i felietonistka, której bestsellerowa powieść „Nielegalne Związki” (wyd. W.A.B., sprzedano 27 000 egzemplarzy) ukazała się w zeszłym roku jako „Illegal Liaisons” w Wielkiej Brytanii (wyd. Stork Press), a w sierpniu została wydana także w USA (wyd. New Europe Books), w miniony weekend była gościem prestiżowego festiwalu literackiego IFOA: International Festival of Authors w Tornoto. W przeszłości gośćmi festiwalu z Polski byli noblista Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Paweł Huelle, Ryszard Kapuściński, Tadeusz Konwicki, Hanna Krall, Ewa Lipska i Jerzy Sito. Z Kanady, na zaproszenie wydawnictwa New Europe Books, Plebanek uda sie do Buffalo, Chicago, Bostonu i Nowego Jorku na spotkania z czytelnikami i wykłady na uniwersytetach.

Autorka otrzymała już swego czasu nagrodę Sowy Złote za wkład w promocję Polski za granicą. Znalazła się w grupie międzynarodowych artystów, których portrety autorstwa znanego belgijskiego fotografa Stephana Vanfleterena można oglądać na wystawie otwartej do 2019 roku w Brukseli. Pytana, czy pisze o sobie, odpowiada, że nie, bo: nie jest mężczyzną („Nielegalne związki”), wiejską młodocianą filozofką („Przystupa”), czterema zbuntowanymi dziewczynami („Dziewczyny z Portofino”), godzącą role życiowe Nadkobietą („Pudełko ze szpilkami”).

Na zdjęciu załączonym do newsa Grażyna Plebanek czyta fragment „Nielegalnych związków” podczas International Festival of Authors w Tornoto.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy