Polscy autorzy sprzedają ebooki za „co łaska”

27 lutego 2013


Krajowi pisarze idą w ślady zachodnich kolegów po piórze i ruszają ze sprzedażą swoich książek za „co łaska”. Stało się to możliwe dzięki nowej platformie BookRage.org oferującej czytelnikom sprzedaż pakietową ebooków.

W pierwszym pakiecie proponowanym na stronie serwisu znajdziemy uznanych już na polskim rynku autorów fantastyki – Annę Kańtoch, Łukasza Orbitowskiego czy Jacka Dukaja. Oprócz wydanych już wcześniej w tradycyjnej formie publikacji przyozdobionych w nową szatę graficzną w skład pakietu wchodzi również niepublikowana dotąd mikropowieść Dawida Kaina „Dyskoteka w krematorium”, którą połączono w jednym tomie wraz z debiutanckim „Prawym, lewym, złamanym”.

Pomysłodawcami platformy umożliwiającej taki model sprzedaż jest dwójka Warszawiaków – Michał Michalski i Tomasz Stachewicz. Po dobrym przyjęciu, z jakim spotkał się ich projekt MusicRage.org z pakietami muzycznymi, zdecydowali się przeszczepić podobną formułę na rynek e-booków.

„Chcemy, aby idea zawarta w MusicRage mogła dalej się rozwijać i przenosić na kolejne obszary działalności kulturalnej. Z czasem, tak samo jak w przypadku MusicRage, będziemy starać się poszerzać zasięg stylistyczny, a może i językowy serwisu BookRage” ? mówi Michał Michalski. Założyciele platformy już zapowiadają, że w kolejnych edycjach możemy spodziewać się pakietów z innymi gatunkami literackimi i równie znanymi autorami.

Na czym polega sprzedaż pakietowa oferowana przez BookRage? Platforma udostępnia w formie dwutygodniowych kampanii pakiety książek w formie elektronicznej, które możemy zakupić za cenę, jaką sami uznajemy za stosowną. Płatności dokonujemy poprzez Paypal albo e-przelewy systemu płatności DotPay. Co istotne, płatność za pakiety możemy dodatkowo podzielić na trzy części: kwotę, która pójdzie do autorów książek, część, którą chcemy przeznaczyć na działanie serwisu BookRage, oraz sumę na rzecz pożytku publicznego, w tym wypadku dla fundacji Nowoczesna Polska.

„Chcielibyśmy, aby ludzie mieli możliwość zrobienia przy okazji dobrego uczynku, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zdecydowaliśmy się na Fundację Nowoczesna Polska jako instytucje pożytku publicznego, której cele są nam osobiście bliskie i którą sami z chęcią, przy okazji korzystania z tego typu serwisów, byśmy wspierali” ? dodaje Tomasz Stachewicz, drugi z pomysłodawców serwisu.

Nowatorska na naszym rynku formuła opiera się na idei sprawdzonej w ostatnich miesiącach na Zachodzie. W październiku zeszłego roku grupa uznanych na całym świecie autorów fantastyki (m.in. Neil Gaiman, Kelly Link, Cory Doctorow i John Scalzi) sprzedała w ten sposób w przeciągu dwóch tygodni ponad 84 tysiące pakietów książek za łączną sumę ponad 1,2 miliona dolarów. Pierwsza polska kampania wystartowała dzisiejszego ranka. W ciągu trzynastu godzin sprzedano ponad 220 pakietów za sumę ponad 5,5 tysiąca złotych.

Więcej informacji o pierwszym polskim pakiecie ebooków (wraz z możliwością zakupu) znajdziecie na stronie: http://bookrage.org/.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy