Herta Müller przyjedzie w kwietniu do Polski

27 lutego 2013


Na zaproszenie Instytutu Goethego w dniach 16-20 kwietnia 2013 roku Polskę odwiedzi laureatka literackiej Nagrody Nobla, Herta Müller. Z autorką będą mieli okazję spotkać się czytelnicy w Krakowie i Wrocławiu.

17 kwietnia o godz. 18.30 Noblistkę będzie można posłuchać w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Konopnickiej 26). Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek (więcej informacji na stronie Instytutu Goethego).

Z kolei 19 kwietnia o godz. 18.00 Müller pojawi się we wrocławskim Centrum Kultury Import (ul. Mazowiecka 17). Spotkanie, które odbędzie się ramach 18. edycji Festiwalu Europejski Port Literacki poprowadzi Andrzej Kopacki – wybitny tłumacz niemieckojęzycznej liryki i prozy, literaturoznawca w Instytucie Germanistyki UW, redaktor miesięcznika „Literatura na Świecie”.

Wizycie towarzyszyć będzie zaplanowana na 18 kwietnia premiera książki „Kolaże”. Wydana przez Biuro Literackie publikacja to własnoręcznie tworzone przez Hertę Müller „osobiste poetyckie pocztówki”. Pierwsze z nich powstały z chęci wysłania znajomym „czegoś osobistego”: jadąc pociągiem pisarka zaczęła wycinać z gazet słowa i litery, zestawiać je z fotografiami i przyklejać na kartki. Ta forma przerodziła się w poważny zamysł literacki, kontynuowany przez dziesięciolecia. „Kolaże” z polskimi tłuaczeniami Leszka Szarugi to wybór prac autorki z dwóch tomów niemieckojęzycznych „Die blassen Herren mit den Mokkatassen” oraz wydanego zaledwie kilka miesięcy temu „Vater telefoniert mit den Fliegen”.

W dniach od 9 do 26 kwietnia 2013 roku Instytut Goethego w Krakowie zaprasza również do obejrzenia multimedialnej wystawy pod tytułem „Herta Müller: Zaklęty krąg słów”. Po raz pierwszy czytelnicy będą mieli możliwość zapoznania się w tak dogłębny sposób z życiem i twórczością niemieckiej pisarki urodzonej i wychowanej w Rumunii czasów Ceauşescu. Na wystawie znajdą się dokumenty i fotografie z prywatnego archiwum autorki przedstawiające różne etapy jej życia: od dzieciństwa w szwabskim Banacie, poprzez studia, odmowę współpracy z rumuńskimi służbami bezpieczeństwa, prześladowanie, wyjazd z Rumunii w 1987 roku i trudne początki w Niemczech, gdzie w wyników zabiegów agentów Securitate długi czas ciążyło na niej piętno tajnej agentki tego urzędu, aż do momentu przyznania literackiej nagrody Nobla. Oprócz utworów literackich, zdjęć, dokumentów historycznych i fragmentów liczących dziewięćset czternaście stron akt Securitate dotyczących autorki i obrazujących życie w przerażającym systemie politycznym, na wystawie zobaczyć można filmy dokumentalne i wywiady, w których Herta Müller opowiada o swoim życiu i twórczości. Collage, których fragmenty są częścią wystawy, tworzone przez autorkę od końca lat osiemdziesiątych odkrywają nieznany szerszej publiczności aspekt jej twórczości.

fot. Lesekreis/Wiki Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia