Polacy częściej kupują książki, dokonując transakcji kartami płatniczymi. Co to oznacza dla czytelnictwa?

10 sierpnia 2020

Analitycy Santander Bank Polska przyjrzeli się wydatkom kartami płatniczymi Polaków w księgarniach i salonach prasowych. Na książki i gazety wydajemy w ten sposób obecnie więcej niż w ubiegłym roku. Co to oznacza dla czytelnictwa?

Pomiędzy 12 lipca a 1 sierpnia wydatki kartowe klientów Santander Bank Polska w księgarniach stacjonarnych i internetowych oraz w salonach prasowych były o 14,2% wyższe niż w analogicznym okresie roku 2019.

Co ciekawe, od początku roku aż do wybuchu pandemii, klienci banku przeznaczali na zakup książek i prasy ponad 4 miliony złotych tygodniowo. Natomiast w związku z sytuacją wywołaną przez koronawirusa, mocno ograniczyli wydatki również na książki i prasę, które w ujęciu tygodniowym spadły do poziomów z roku 2017, tj. ok. 1 miliona złotych. Pierwsze sygnały odbicia pojawiły się pod koniec kwietnia, a obecnie klienci banku wydają kartami w księgarniach i salonach prasowych ok. 3,5 miliona złotych tygodniowo.

Jak mówi Przemysław Chojecki, data scientist z Santander Bank Polska, na początku roku 2020 wydatki kartami na książki i gazety w ujęciu tygodniowym były średnio o 35-80% wyższe niż w roku 2019. Pandemia zatrzymała trend wzrostowy zarówno w księgarniach tradycyjnych, jak i internetowych, wracając do poziomów sprzed 3 lat. „Pocieszające jest to, że nasi klienci wrócili do zakupów, a kwoty zostawiane w księgarniach i salonach prasowych realizowane kartami od maja znów rosną i już przebiły poziomy z 2019 roku” ? twierdzi Chojecki.

Patrząc na dane z lat 2017-2019 specjaliści z Santander Bank Polska przypuszczają, że nadchodząca jesień i zima będą pod tym względem jeszcze lepsze niż początek 2020 roku. „Po pierwsze zawsze obserwujemy znaczący, nawet 50% wzrost wydatków w okolicy rozpoczęcia roku szkolnego. Po drugie, niezmiennie do lat, najwięcej pieniędzy zostawiamy w księgarniach w okresie przedświątecznym” ? mówi Przemysław Chojecki, podając, że w szczycie ubiegłorocznej przedświątecznej gorączki było to nawet ponad 10 milionów złotych tygodniowo.

W komunikacie Santander Bank Polska możemy przeczytać, że wzrost zakupów w księgarniach dokonywanych kartami płatniczymi oznacza dobre wieści dla polskiego czytelnictwa. Trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że oznacza głównie dobre wieści dla tego i innych banków. Wzrost transakcji dokonywanych bezgotówkowo nie przekłada się bowiem automatycznie na taki sam wzrost ogólnej liczby wszystkich transakcji, również tych gotówkowych. W Polsce cały czas rośnie liczba kart płatniczych ? w lipcu poinformowano, że posiadamy ich już ponad 43 miliony sztuk. Podobny trend dotyczy transakcji dokonywanych przy ich pomocy.

Jak podaje Narodowy Bank Polski, w I kwartale 2020 roku mieszkańcy naszego kraju ponad 1,4 miliarda razy płacili kartami. Dla porównania w 2019 roku w tym samym czasie transakcji było prawie 1,25 miliarda, czyli o 15 procent mniej. Dane Santander Bank Polska mówią więc nam głównie to, że pod względem zmian zachodzących w zachowaniach konsumentów rynek książki szybko dogania pozostałe sektory gospodarki. Zaś miarodajnych informacji na temat ewentualnego wzrostu sprzedaży książek może dostarczyć doroczny raport, którzy przygotuje Biblioteka Analiz.

[am]

Tematy: ,

Kategoria: newsy