banner ad

Pierwsza w historii Złota Palma w Cannes dla adaptacji komiksu!

27 maja 2013

Życie Adele - film na podst. komiksu nagrodzony w Cannes
26 maja 2013 to data, która zapisze się złotymi zgłoskami w światowej historii komiksu. Złota Palma, najważniejsza nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, powędrowała w tym roku do filmu „Życie Adele”. Jest to pierwsza adaptacja komiksowa w 66-letniej historii festiwalu, która otrzymała tak prestiżowe wyróżnienie.

„Życie Adele” to historia miłosna dwóch młodych dziewczyn zrealizowana na podstawie wydanej w 2010 roku we Francji powieści graficznej Julie Maroh pt. „Le Bleu est une couleur chaude”. Chociaż tytułową bohaterkę (w komiksie miała na imię Clémentine) poznajemy jako uczennicę liceum, 15-katkę, która jeszcze nie odkryła swojej własnej orientacji seksualnej, opowieść koncentruje się na jej związku z nieco starszą malarką, niebieskowłosą Emmą. To właśnie dzięki niej Adele odnajdzie siebie jako kobietę i osobę dorosłą.

„Nie mam słów, aby opisać, co przeszłam przez te kilka godzin, dni…” ? pisała na swoim blogu Julie Maroh, dziękując wszystkim za przesyłane gratulacje. „Tej nocy zdałam sobie sprawę, że to był pierwszy raz w historii kina, żeby film inspirowany komiksem dostał Złotą Palmę i myśl ta pozostawia mnie osłupiałą.”

Autorka odniosła się przy okazji do zarzutów, jakie pojawiły się w sieci, że znaczna część filmu, w odróżnieniu od komiksu, oparta została na bardzo namiętnych scenach seksu pomiędzy obiema kobietami. „Byłabym naprawdę głupia, aby odrzucić coś tylko dlatego, że różni się od wizji, którą stworzyłam” – stwierdziła.

Dystrybucją nagrodzonego filmu zajmie się w Polsce Gutek Film. Komiks Maroh jest aktualnie tłumaczony na język angielski. Być może Złota Palma w Cannes będzie dobrym pretekstem, żeby przełożyć go także na język polski?

Poniżej możecie zobaczyć krótki fragment filmu „Życie Adele” w reżyserii Abdellatifa Kechiche’a:

Prezentujemy również dwie przykładowe plansze z komiksu autorstwa Julie Maroh:

"Życie Adele" - komiks 1

"Życie Adele" - komiks 2

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film, newsy