Patti Smith pisze cztery nowe książki: trzeci tom wspomnień, powieść detektywistyczną, tomik poezji i powieść dla nastolatków

14 października 2015

4-nowe-ksiazki-patti-smith
Kultowa wokalistka i autorka entuzjastycznie przyjętego literackiego debiutu „Poniedziałkowe dzieci” zdradziła podczas Festiwalu New Yorkera, że pracuje nad kolejnymi czterema książkami: trzecim tomem wspomnień, powieścią detektywistyczną, tomikiem poezji i powieścią dla nastolatków.

Tydzień temu we wtorek światową premierę miał „M Train”, drugi tom wspomnień Patti Smith, który autorka nazwała „mapą drogową mojego życia”. Ale jak się okazuje, kultowa piosenkarka pracuje nad kolejnymi książkami. „Zawsze pracuję. Mam tony i tony niepublikowanego materiału” – przyznała artystka w rozmowie z „Vulture”. „Kiedy umrę będę niczym Dorothy Parker. Ludzie będą mówić ?Jasny szlag, to jest zupełnie nie do rozszyfrowania?”.

Smith zdradziła też, że pracuje aż nad czterema nowymi książkami. „Uwielbiam pisać, to moje najważniejsze powołanie” – przyznała w zeszłym roku w rozmowie z „The Independent”. Na chwilę obecną najwięcej wiadomo o kolejnym tomie wspomnień. Podczas Festiwalu New Yorkera Smith zdradziła, że trzecia, autobiograficzna książka skupi się na jej dokonaniach muzycznych i związku z mężem Fredem Smithem, gitarzystą MC5, który zmarł w 1994 roku.

Niewiele wiadomo o tomie poezji oraz powieści dla nastolatek, o której Smith powiedziała, że jest to „książka z rodzaju tych, jakie sama czytałam będąc młodą dziewczyną”.

Nieco więcej informacji posiadamy o powstającej powieści detektywistycznej. W kwietniu ubiegłego roku Smith wyjawiła w rozmowie z „The Independent”, że ma już na pomysł, gdzie rozpocznie się historia. „Powieść detektywistyczna zaczyna się w Londynie przy Kościele św. Gilesa w Covent Garden. Przyznaję szczerze, że siedziałam przed kościołem, dokoła było wielu bezdomnych, śniłam na jawie i historia po prostu wpadła mi do głowy” – powiedziała artystka, dodając, że nie wie jeszcze, kiedy ją skończy. „Z moimi książkami jest jak z wyścigami koni ? w zależności od tego, która przekroczy linię mety, ta zostanie w pierwszej kolejności opublikowana”. Na dzień dzisiejszy przypuszcza się, że ze wszystkich projektów jako pierwszy ukończony zostanie trzeci tom wspomnień.

[ks]
fot. Stephen Malagodi

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy