Patti Smith napisze kontynuację „Poniedziałkowych dzieci”

19 grudnia 2012


Patti Smith zapowiedziała, że planuje napisać kontynuację swoich bestsellerowych wspomnień wydanych pt. „Poniedziałkowe dzieci”.

W rozmowie z dziennikarzem magazynu „Billboard” Smith zdradziła, że ma jeszcze wiele do opowiedzenia: ?Poniedziałkowe dzieci? były bardzo skupione na moim związku z Robertem (Mapplethorpem ? przyp. red.) i pragnieniu bycia artystką, a następna książka będzie bardziej skoncentrowana na muzyce.”

Legenda nowojorskiej sceny muzycznej lat 70. zastrzegła wprawdzie, że nie prowadzi wielce rock’n’rollowego stylu życia, nie ma też do opowiedzenia anegdot typu sex, drugs and rock’n’roll. „Myślę, że może mam lepszą historię” ? wyjaśniła. „Dzięki rock?n?rollowi podróżowałam po całym świecie, współpracowałam z moim zmarłym bratem Toddem, a najlepsze w tym wszystkim jest to, jak poznałam Freda (zmarłego w 1994 męża i gitarzystę MC5 – przyp. red.). To zmieniło moje życie na wiele nieoczekiwanych sposobów, mam więc swoją historię do opowiedzenia.”

Opublikowane w Polsce nakładem wydawnictwa Czarnego „Poniedziałkowe dzieci” utrzymywały się na liście bestsellerów ?New York Timesa? przez 37 tygodni. Książka zdobyła National Book Award w kategorii literatury faktu, znalazła się także w finale wielu innych literackich nagród. „Poniedziałkowe dzieci” opisują burzliwy związek piosenkarki i poetki z artystą Robertem Mapplethorpem. Pojawiły się w niej również znane postaci ze światka literackiego (Smith przyjaźniła się m.in. z Allenem Ginsbergiem). Książka jest hołdem złożonym Nowemu Jorkowi na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, jego bogaczom i biedakom, sprzedajnej miłości i demonom. To także portret dwojga młodych początkujących artystów w przededniu wielkiej sławy.

fot. Daigo Oliva

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy