„Pan Mercedes” ? nowa powieść Stephena Kinga zapowiedziana na czerwiec 2014 roku

16 grudnia 2013

pan-mercedes-kinga
Stephen King nie próżnuje. W niecałe trzy miesiące po publikacji „Doktora Sen” amerykańskie wydawnictwo Scribner ujawniło datę premiery oraz szczegóły fabularne najnowszej powieści pisarza.

Nowa powieść Kinga będzie nosić tytuł „Mr. Mercedes” (z ang. „Pan Mercedes”) i ma być jego pierwszym kryminałem detektywistycznym z gatunku hardboiled. Zgodnie z zapowiedzią, w trzymającym w napięciu wyścigu o wysoką stawkę trzech najbardziej niezwykłych i ujmujących bohaterów, jakich King kiedykolwiek stworzył, spróbuje powstrzymać samotnego zabójcę przed wysadzeniem w powietrze tysięcy ludzi.

Mroźnym świtem w zubożałym mieście na Środkowym Zachodzie setki zdesperowanych bezrobotnych czeka w kolejce na targi pracy. Bez ostrzeżenia w tłum wbija się samotny kierowca w skradzionym Mercedesie, przejeżdżając niewinnych, następnie wycofuje się i wjeżdża ponownie. Osiem osób zostaje zabitych, piętnaście kolejnych jest rannych. Zabójca ucieka.

Kilka miesięcy później w innej części miasta emerytowanego gliniarza Billa Hodgesa wciąż dręczy ta nierozwiązana zbrodnia. Gdy otrzymuje szalony list od kogoś, kto nazywa siebie „premią” i grozi jeszcze bardziej diabolicznym atakiem, Hodges wyrywa się ze swojej przygnębiającej wegetacji na emeryturze, zdeterminowany, aby zapobiec kolejnej tragedii.

Brady Hartfield mieszka w rodzinnym domu ze swoją matką alkoholiczką. Pokochał dotyk śmierci pod kołami Mercedesa i chce poczuć go ponownie. Tylko Bill Hodges wraz z dwójką nieprawdopodobnych sprzymierzeńców może zatrzymać mordercę, zanim ten uderzy ponownie. I nie mają czasu do stracenia, ponieważ kolejna misja Brady’ego, jeśli się powiedzie, zabije lub okaleczy tysiące osób.

Oryginalne wydanie nowej powieści Kinga liczy sobie 496 stron. Światowa premiera „Pana Mercedesa” zapowiedziana została na 3 czerwca 2014 roku. W Polsce książka ukaże się nakładem wydawnictwa Albatros w tłumaczeniu Danuty Górskiej. Data polskiej premiery przewidziana jest na 4 czerwca 2014.

Na zdjęciu załączonym do newsa możecie zobaczyć okładkę oryginalnego amerykańskiego wydania „Pana Mercedesa”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy