banner ad

Opowiadanie F. Scotta Fitzgeralda odnalezione po 76 latach

4 sierpnia 2015

zaginione-opowiadanie-fitzgeralda
Do niedawna podejrzewano, że napisane rok przed śmiercią opowiadanie F. Scotta Fitzgeralda „Temperatura”, zostało dawno temu utracone. Odnaleziony w archiwach Uniwersytetu Princeton tekst został opublikowany w najnowszym numerze kwartalnika literackiego „The Strand Magazine”.

Datowane na lipiec 1939 roku opowiadanie powstało w trudnym dla Fitzgeralda okresie. Jego kontrakt scenarzysty z Metro Goldwyn-Meyer wygasł i musiał szukać pracy w Hollywood, a do tego dwukrotnie był hospitalizowany z powodu alkoholizmu. Wcześniej szalenie popularny, teraz zaniedbywany przez swego agenta, sam wysyłał opowiadania do czasopism i magazynów. Ale i to nie przynosiło oczekiwanych efektów, czego przykładem jest odrzucenie „Temperatury” przez „The Saturday Evening Post”.

„Wysyłanie opowiadania bezpośrednio może być kiepską polityką, ale nie zwraca się na to uwagi, kiedy żyje się za pieniądze ze sprzedanego Forda” – pisał w liście do swego agenta.

Jeszcze do niedawna przypuszczano, że opowiadanie zostało lata temu utracone na zawsze. Ku zaskoczeniu historyków literatury tekst odnalazł na początku tego roku Andrew F. Gulli, redaktor prowadzący z kwartalnika literackiego „The Strand Magazine”. Manuskrypt „Temperatury” ukrywał się w archiwach Uniwersytetu Princeton, Alma Mater Fitzgeralda.

Akcja tej długiej na 8 tysięcy słów historii osadzona jest w Hollywood i opowiada o upadku 31-letniego pisarza-alkoholika, u którego wykryto chorobę serca. Opowiadanie zaskakuje humorem, który nie był obcy Fitzgeraldowi, lecz zazwyczaj ustępował miejsca tragedii. Jak powiedział znalazca manuskryptu, Andrew F. Gill, tym razem autor „Wielkiego Gatsby’ego” „nie potrafił oprzeć się użyciu swoich zdolności satyrycznych, by wyśmiać wszystkich, od lekarzy, przez Hollywoodzkich idoli, po społeczne normy. Kiedy myślimy o Fitzgeraldzie, myślimy zazwyczaj o tragicznych powieściach jak 'Gatsby’ czy 'Czuła jest noc’, ale 'Temperatura’ pokazuje, że był równie wprawiony i wysoce uzdolniony jako autor opowiadań, który potrafi stworzyć inteligentną komedię”.

[ks]
źródło: Seattle Times

Tematy: ,

Kategoria: newsy