Ursula Le Guin nie będzie już pisać książek. Za to pomoże tobie napisać własną
Jedna z najsłynniejszych pisarek science-fiction i fantasy oznajmiła, że nie będzie już więcej pisać książek. Z chęcią jednak pomoże początkującym autorom napisać własne, dlatego uruchomiła warsztaty pisarskie online.
„Mam teraz wystarczająco dużo wigoru i wytrzymałości, by pisać wiersze, za co jestem bardzo wdzięczna. Napisanie opowiadania zabiera mi dość dużo wigoru i wytrzymałości, zaś napisanie powieści – zdecydowanie za dużo. Nie mam już tyle sił i tęsknię za pisaniem prozy” – wyjaśniła 86-letnia pisarka. Jak dodała, całkiem sporo wigoru i wytrzymałości potrzeba też, by prowadzić warsztaty, dlatego kilka lat temu musiała zrezygnować z uczenia. Brakowało jej jednak kontaktu z uczniami, dlatego zdecydowała powrócić do działalności edukacyjnej.
We współpracy z Book View Cafe sędziwa pisarka postanowiła zacząć udzielać początkującym autorom wskazówek. Pytania można było przesyłać za pomocą formularza umieszczonego na stronie. Zainteresowanie było jednak tak duże, że tymczasowo wstrzymano możliwość przesyłania kolejnych pytań, żeby Le Guin zdążyła wpierw omówić te nadesłane. Pierwsza kwestia, którą zajęła się pisarka, to: „Jak można stworzyć coś dobrego?” Odpowiedź Le Guin jest następująca: „Niedoświadczeni pisarze mają tendencję do szukania recepty na dobre pisanie. Możesz kupić książkę kucharską, wziąć listę składników, postępować zgodnie ze wskazówkami i proszę bardzo. Arcydzieło! Nigdy-nie-opadający-suflet! Czy nie byłoby miło? Ale niestety nie ma recepty. Nie mamy Julii Child. Odnoszący sukcesy profesjonalni pisarze nie ukrywają przed początkującymi autorami żadnych tajemniczych sekretów. Jedynym znanym sposobem, by pisać dobrze, jest próbować pisać dobrze. Zwykle zaczyna się od czytania tego, co dobrego napisali inni, i przez długi czas pisania bardzo źle samemu”.
Według pisarki dobre składniki prozy to żywy styl i fascynujące postacie, ale i najzwyklejsi bohaterowie oraz pospolity język mogą wystarczyć do zrobienia czegoś bardzo dobrego. „Wiele niezapomnianych powieści powstało właśnie w ten sposób. Nawet z niewyróżniającym się językiem i przewidywalnymi postaciami dana opowieść może być dobra – o ile posiada interesujące, przekonujące pomysły lub zdarzenia, ma dobre tempo i narrację, która niesie czytelnika do takiego czy innego zakończenia”. Ursula Le Guin przestrzega też, że „większość zasad to bzdury i jeśli nawet jakąś usłyszysz, nie stosuj jej w swojej opowieści. Jakie ma zastosowanie świetny przepis na suflet, jeśli robisz naleśniki? Ważne jest, by wiedzieć, co tworzysz, gdzie podąża twoja opowieść, i korzystaj tylko z porad, które pomogą ci to osiągnąć. Do diabła z sufletem, trzymaj się naleśników”. Pisarka radzi początkującym pisarzom, by ufali sobie i byli odważni. Przypomina, by pamiętali, że celem nie jest napisanie arcydzieła czy bestselleru, lecz dojście do takiego momentu, że możemy spojrzeć na swoją historię i powiedzieć: Tak. To jest tak dobre, jak tylko mogłem to zrobić.
Internetowe warsztaty pisania Ursuli Le Guin w formie odpowiedzi na pytania będą publikowane na stronie Book View Cafe w co drugi poniedziałek. Pisarka obiecuje, że wobec swoich uczniów będzie „używać bata tylko wtedy, gdy będzie do tego zmuszona”.
[aw]
fot. Laura Anglin
Kategoria: newsy