banner ad

Ogłoszono tytuły 15 książek nominowanych do 15. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

27 kwietnia 2022

Znamy już tytuły nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Spośród ponad 700 zgłoszeń jury wybrało 15 polskich książek wydanych w 2021 roku. Po raz pierwszy nagroda zostanie przyznana w kategorii komiks i powieść graficzna.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest w tym roku przyznawana po raz 15. Podobnie jak w poprzednich latach, książki zgłaszali czytelnicy i czytelniczki, a także przedstawiciele wydawnictw, księgarń i bibliotek. Jury w składzie Justyna Sobolewska, Maciej Jakubowiak, Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak wybrało finałową piętnastkę, spośród której wyłonione zostaną zwycięskie tytuły.

Pierwszym nominowanym w kategorii „proza” jest „Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii” Piotra Oczki (wyd. Znak). Jak uzasadnia jury, „jeśli ktoś szukałby tekstów, które w naszym pisarsko-humanistycznym świecie byłyby dowodem i owocem miłości do konkretnej kultury i miejsca, to nie mógłby pominąć 'Pocztówki z Mokum'”. Drugim nominowanym tytułem jest „Przewóz” Andrzeja Stasiuka (wyd. Czarne). „To powieść, która pokazuje, jak rodzi się dosztukowana duma narodowa. Okazało się też, że Stasiuk może pisać inaczej niż dotychczas, tworzyć narrację historyczną oraz portretować – w sposób bardzo udany – kobiety” – przekonują jurorzy. Kategorię zamyka nominacja dla książki „Golem” Macieja Płazy. Jej autor według jury „potrafi znakomicie stosować literackie stylizacje i oddaje narastający lęk – niemal jak w literaturze grozy – kiedy nad miasteczkiem krąży widmo pogromu. A wszystko po to, by ożywić mit”.

Pierwszy nominowany w kategorii „poezja”Tomasz Bąk z publikacją „O, tu jestem” (wyd. WBPiCAK) – według jurorów buduje w swoich wierszach „świat zmęczony i ograniczony – nami i sobą”. Drugi nominowany tomik – „gift. z Podlasia” Justyny Kulikowskiej (wyd. WBPiCAK) – to „przykład literatury, która, idąc drogą nauk Witolda Gombrowicza, ma być po to nieprzyjemna, żeby nas wypraszać z wygodnickiej sfery komfortu”. Ostatnia z wyróżnionych książek to „gdzie są moje dzieci?” Ilony Witkowskiej (wyd. papierwdole-Katalog Press), która „przynosi nam znakomite 'poetycko zimne światło wieszczby’, ale też rodzaj pocieszenia, bo 'jeśli będziesz długo siedzieć w ciszy, przyjdą do ciebie inne zwierzęta'”.

W kategorii „literatura dziecięca” nominowano „Beskid bez kitu. Zima” Marii Strzeleckiej (wyd. Libra PL), którą jury opisuje w następujący sposób: „dziedzictwo inności może być bogactwem, a opowieść o ziemi i ludziach edukacyjna i bawiąca zarazem”. Druga nominowana książka to „Bajka i jej gang” (wyd. Kultura Gniewu) napisana i zilustrowana przez Marcina Podolca. Jak uzasadniają jurorzy to „rzadki przypadek książki dla dzieci, która wysoko ceni inteligencję swoich czytelniczek i czytelników”. Ostatnia w tej kategorii książka to „Tkaczka chmur” (wyd. Albus), w której „ilustracje Marianny Sztymy splatają się ze słowami Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w misterną tkaninę dwuosnowową, poruszającą najczulsze struny duszy”.

Pierwszym tytułem nominowanym w kategorii „książka o tematyce warszawskiej” jest „Wstecz. Historia Warszawy do początku” Błażeja Brzostka (wyd. Muzeum Warszawy). Jury tak ją opisuje: „czy da się napisać historię miasta, mieszając narrację stricte historyczną z fabułą, dialogami, wątkami sensacyjno-kryminalnymi, reportażem historycznym, obyczajowymi portretami oraz czym tam jeszcze chcecie? (…) Da się!”. Kolejny nominowany tytuł to „Krahelska. Krahelskie” Olgi Gitkiewicz (wyd. Dowody na Istnienie), w której „autorka rekonstruuje trzy splecione ze sobą życiorysy, ustala fakty, dekonstruuje mity i na nowo rozkłada akcenty, tworząc barwną opowieść o trzech Krahelskich”. Tę kategorię zamyka „rozpisany na trzy głosy esej o patrzeniu i szczególne ćwiczenie warszawskiego wzroku”, czyli „Warszawski trójkąt Zagłady” Artura Żmijewskiego, Zofii Waślickiej-Żmijewskiej oraz Jacka Leociaka (wyd. Krytyki Politycznej).

Listę nominacji w nowej kategorii „komiks i powieść graficzna” otwiera „Twarz, brzuch, głowa” Wandy Hagedorn z ilustracjami Oli Szmidy (wyd. Kultura Gniewu). „Siłą tej opowieści jest gniew, ale też autoironia i dystans, które pozwalają autorce postawić pytania o jej własną pozycję i spojrzeć krytycznie, ale nie bez czułości, na własne neurozy, zaangażowania i role społeczne”. Kolejny nominowany tytuł to „O, choroba” według scenariusza Bogusia Janiszewskiego z ilustracjami Maxa Skorwidera (wyd. Agora). Jury w uzasadnieniu wyboru napisało: „czy książka z obrazkami i dialogami w dymkach nadaje się do tego, żeby opowiedzieć o chorobie nowotworowej, której doświadcza nastoletnia dziewczyna? Boguś Janiszewski i Max Skorwider udowadniają, że trudno o lepsze medium dla tego wyzwania”. Ostatni nominowany tytuł to „Dziadostwo” Jakuba Topora (wyd. Timof Comics). Jak piszą jurorzy, „to rock’n’rollowa opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu swego miejsca oraz kręgu najbliższych przyjaciół”.

Laureatów poznamy podczas jubileuszowej gali, która odbędzie się 18 czerwca.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy