Ofiara terroryzmu otworzyła największą bibliotekę publiczną w Europie

9 września 2013

otwarto bibliotekę w Birmingham
Malala Yousafzai, nastolatka z Pakistanu postrzelona za prowadzenie kampanii na rzecz praw kobiet, otworzyła publiczną bibliotekę w Birmingham, największą tego typu placówkę w Europie.

Uroczyste otwarcie biblioteki (zdjęcia obiektu możecie zobaczyć tutaj), której zbiory liczą około miliona pozycji, odbyło się w zeszłym tygodniu. „Pióra i książki to broń, która pokona terroryzm” – powiedziała 16-latka podczas oficjalnych uroczystości.

W ubiegłym roku dziewczyna została postrzelona w głowę. Stała się celem talibów, bo prowadziła kampanię na rzecz równouprawnienia kobiet w krajach islamskich i otwarcie krytykowała pakistańskie władze za sprzyjanie tym, którzy chcą wprowadzić w kraju szariat. Zamachowiec wdarł się do autobusu, którym Malala jechała do szkoły i strzelił do niej z bliska. Dziewczynka cudem przeżyła i natychmiast została przewieziona do brytyjskiego szpitala w Birmingham. Od tamtej pory pozostaje w mieście i uczęszcza do lokalnej szkoły.

Podczas otwarcia Malala wygłosiła mowę, którą brytyjskie media opisują jako osobistą i poruszającą.

„W mojej szkole w Swat byłam uważana za dobrą, posłuszną uczennicę i miałam najlepsze oceny. Poza podręcznikami przeczytałam dziewięć książek z biblioteki. Przez całe moje piętnastoletnie życie myślałam, że wykonuję dobrą pracę. (?) Tu ludzie mówią mi, że przeczytali setki książek. Nie ma znaczenia, ile mają lat, (?) nawet sześcio-, siedmiolatki przeczytały więcej książek niż ja. Postawiłam przed sobą wyzwanie, że przeczytam ich tysiące i wzmocnię samą siebie wiedzą. Pióra i książki to broń, która pokona terroryzm” – powiedziała Malala podczas uroczystości.

Jej mowa była osobistą historią o roli literatury w życiu, ale i apelem o pamiętanie, że wciąż są na świecie miejsca, gdzie nie ma bibliotek, a dzieci nie chodzą do szkoły. Zdaniem nastolatki literatura może to zmienić. „Nie zapominajmy, że nawet jedna książka, jedno pióro, jedno dziecko i jeden nauczyciel są w stanie zmienić świat” – powiedziała.

„Miasto bez biblioteki jest jak cmentarz” – zakończyła swoje wystąpienie Malala, odsłaniając tablicę pamiątkową i jako jedna z pierwszych zapisując się do nowej biblioteki.

otwarto bibliotekę w Birmingham (2)

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy