W Birmingham powstała największa biblioteka publiczna w Europie

29 sierpnia 2013

biblioteka w Birmingham - 1
We wtorek w przyszłym tygodniu w Birmingham (UK) zostanie oficjalnie otwarta największa biblioteka publiczna w Europie. Inwestycja kosztowała blisko 189 milionów funtów.

W czasie kiedy w całej Wielkiej Brytanii likwidowane są kolejne biblioteki liczące ponad milion mieszkańców Birmingham chce udowodnić, że inwestycja w obiekt kulturalny to najlepszy pomysł na rewitalizację centrum miasta.

Budynek nowej biblioteki w Birmingham posiada dziesięć kondygnacji, łącznie 31 tysięcy metrów kwadratowych i może pomieścić aż 10 tysięcy odwiedzających dziennie. Czytelnikom zostaną udostępnione zbiory liczące 400 tysięcy książek, liczne archiwa zdjęciowe, a także biblioteka muzyczna, w tym zbiory specjalne związane ze znanymi lokalnymi zespołami, jak Black Sabbath i Duran Duran.

Placówka może poszczycić się funkcjonalnością na miarę XXI wieku. Wnętrze składa się z szeregu połączonych ze sobą okrągłych sal. Nie zapomniano również o dwóch tarasach na świeżym powietrzu, gdzie można udać się książkami, aby poczytać wśród zieleni. Na samym szczycie znajduje się punkt widokowy oraz zbudowana w wiktoriańskim stylu sala upamiętniająca Williama Szekspira, gdzie wystawiona jest m.in. kopia pośmiertnej maski dramaturga.

Biblioteka została zaprojektowana przez holenderską firmę Mecanoo, która została wybrana na drodze międzynarodowego konkursu spośród ponad 100 nadesłanych ofert. Inwestycję wykonano w ciągu trzech lat i niemal w całości sfinansowano z pieniędzy rady miasta.

Na zdjęciu załączonym u góry – budynek nowej i starej biblioteki w Birmingham. Poniżej możecie zobaczyć, jak prezentuje się nowy obiekt przed oficjalnym oddaniem do użytku.

biblioteka w Birmingham - 2

biblioteka w Birmingham - 3

biblioteka w Birmingham - 4

biblioteka w Birmingham - 5

biblioteka w Birmingham - 6

biblioteka w Birmingham - 7

biblioteka w Birmingham - 8

biblioteka w Birmingham - 9

biblioteka w Birmingham - 10

biblioteka w Birmingham - 11

biblioteka w Birmingham - 12

fot. Birmingham City Council, Guardian, Independent, Wikimedia

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy