banner ad

Odnaleziono nieznany akt zgonu Norwida

28 listopada 2012


Francuz polskiego pochodzenia natrafił w paryskich archiwach miejskich na nieznany wcześniej akt zgonu Cypriana Kamila Norwida.

Znalazcą dokumentu jest Andre Szczerba, który od dawna interesuje się genealogią. Z uwagi na fakt, że niemal wszystkie francuskie departamenty posiadają opublikowane w Internecie księgi metrykalne i akty stanu cywilnego, postanowił sprawdzić, czy natrafi na jakiekolwiek materiały związane z poetą, który większość swojego życia spędził w Paryżu. W ten sposób udało mu się odnaleźć nieznany wcześniej akt zgonu Norwida, którym podzielił się na forum serwisu Genealodzy.pl.

Dokument w tłumaczeniu brzmi mniej więcej tak: „Rok 1883, 23go Maja, o godz. wpół do czwartej po południu. Akt zgonu Cypriana Norwida, 55 lat, kawaler, malarz, urodzony w Lackowie (Polska), zmarł u siebie w domu na Rue [ulica] du Chevaleret dziś rano o siódmej, syn Jana Norwida i Ludwiki z Zdzieborskich, oboje nieżyjący. Akt przygotowany przez nas, Joseph Désiré Benard, Zastępca Burmistrza, Oficer Stanu Cywilnego 13ta dzielnica miasta Paryż, po deklaracji Michała Zaleskiego, 72 lat, kierownik budowy dróg i mostów, zamieszkały 3rue du Chevaleret Nr 119, i Alfreda Fontaine, 38 lat, pracownik, zamieszkały na Rue Cospel, którzy razem z nami podpisali po przeczytaniu”.

Jak zauważa na swoim blogu Adam Cedro, badacz i miłośnik twórczości Norwida, o francuskim znalezisku nikt najprawdopodobniej dotąd nie wiedział. Wprawdzie Juliusz Wiktor Gomulicki opublikował w 11 tomie „Pism wszystkich” Norwida skan podobnego dokumentu. Był to jednak urzędowy odpis, sporządzony w 1908 roku, znalezisko Andre Szczerby jest natomiast autentycznym aktem zgonu, spisanym zapewne w dniu śmierci poety 23 maja 1883 roku.

Adres podany w dokumencie jako miejsce zamieszkania Norwida to w rzeczywistości Dom św. Kazimierza, przytułek, w którym poeta spędził w nędzy ostatnie lata swoje życia. Na rok przed jego śmiercią w warszawskim piśmie „Przegląd Tygodniowy” ukazała się oschła wzmianka: „tu mieszkał i umarł Olizarowski, tu dogorywa Cyprian Norwid”.

Poniżej możecie zobaczyć akt zgonu Cypriana Kamila Norwida (kliknij, aby powiększyć):

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy