Wandale niszczą Dom i Muzeum Edgara Allana Poe w Baltimore

27 listopada 2012


Nieznani sprawcy popisali drzwi od Domu i Muzeum Edgara Allana Poe w Baltimore oraz ukradli drewniane frontowe stopnie, po których wchodziło się do środka budynku.

Przekształcony w muzeum dom przeżywał ostatnio kłopoty finansowe. We wrześniu tego roku zwolniono wieloletniego kuratora, a budynek został zamknięty celem reorganizacji, która ma potrwać do przyszłego roku. I chociaż urzędnicy miejscy przyznali, że są świadomi zniszczeń, zlecili odmalowanie drzwi i zapewnili, że regularnie sprawdzają, w jakim stanie znajduje się muzeum, zachodzą obawy, że bez stałego nadzoru budynek zostanie zniszczony przez wandali.

To jednak nie jedyne zmartwienia. „Jest taka sprawa, nad którą nikt w mieście tak naprawdę się nie zastanowił, gdy zamknięto ten budynek, a mianowicie, kto zajmie się zasobami muzeum? Kto zaopiekuje się tym podczas transformacji obiektu?” ? pyta na łamach ?The Baltimore Sun? Mark Redfield, członek rady Poe Baltimore, czyli nowopowstałej organizacji, która będzie odpowiadać za muzeum od przyszłego roku.

Pytanie jest jak najbardziej zasadne, jeśli weźmie się pod uwagę wartość historyczną i kolekcjonerską niektórych przedmiotów znajdujących się w muzeum (chociaż kolekcja niewielkiego muzeum nie przedstawia się nad wyraz imponująco, znajdziemy tam jednak m.in. biurko i teleskop należące niegdyś do pisarza, komplet kryształów i porcelany z jego domu, oryginalny medalion z pomnika Poego itp.).

Kłopoty muzeum zaczęły się w 2011 roku, kiedy rada miejska ogłosiła, że po ponad 30 latach cofają dofinansowanie przyznawane corocznie z budżetu miasta na utrzymanie nieruchomości. Po wielu miesiącach udało się jednak dojść do porozumienia, w ramach którego miasto obiecało, że sfinansuje renowację budynku, później zaś kontrolę nad budynkiem oraz odpowiedzialność za uzbieranie budżetu przejmie Poe Baltimore.

Dom i Muzeum Edgara Allana Poe zbudowany został prawdopodobnie około 1830 roku. Dwa lub trzy lata później wraz z owdowiałą ciotką, jej córką oraz babką przeniósł się do niego 23-letni Edgar Allan Poe. Pisarz mieszkał w nim do 1835 roku, tam również powstały jego pierwsze utwory, m.in. „Rękopis znaleziony w butli” oraz pierwsze opowiadanie grozy pt. „Berenice”.

fot. Midnightdreary/Edgar Allan Poe House and Museum

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy