banner ad

Odkryto 106. książkę z biblioteczki Montaigne’a. To egzemplarz „Żywotów sławnych mężów” Plutarcha

8 października 2020

Do niedawna badacze byli przekonani, że do naszych czasów przetrwało jedynie 105 książek z osobistej biblioteczki XVI-wiecznego pisarza i filozofa Michela de Montaigne’a. Właśnie odkryto 106. pozycję. To „Żywoty sławnych mężów” Plutarcha.

Takie odkrycia trafiają się niezwykle rzadko, a o istnieniu niektórych publikacji zazwyczaj nikt nie wie, ponieważ przechowywane są w rękach prywatnych. Ostatnim razem podobna sytuacja miała miejsce w 2009 roku, gdy na rynku pojawiło się należące do Montaigne’a dzieło Terencjusza, które zniknęło badaczom z oczu w 1938 roku. Egzemplarz „Żywotów sławnych mężów” Plutarcha również znajdował się w prywatnej kolekcji i pewnie długo jeszcze nie wiedzielibyśmy o nim, gdyby właściciel nie postanowił sprzedać książki.

O tym, że wolumin był własnością Montaigne’a, świadczy podpis znajdujący się na karcie tytułowej. W środku książki widnieją również cztery adnotacje wykonane jego ręką. Są też dwie inne notatki, ale ich autorstwo nie zostało jednoznacznie określone. „Żywoty sławnych mężów” przetłumaczył z greckiego na francuski Jacques Amyot. Jest to egzemplarz drugiego wydania poprawionego tego dzieła, które opublikował w 1565 roku Michel de Vascosan.

Stowarzyszenie Bibliofilów Gujenny w Bordeaux planuje zorganizować 12 października konferencję poświęconą książce. Trzy dni później trafi ona na licytację w domu aukcyjnym Ivoire. Szacuje się, że „Żywoty…” osiągną cenę od 30 do 40 tysięcy euro.

[am]
źródło: 20 minutes, Monloe : Montaigne à L’Œuvre

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy