Pierwszy weekend 16. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania za nami. Obejrzyj zapis transmisji ze spektakli i spotkań

8 października 2020

16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania jest już na półmetku. Tych, którzy do tej pory nie mieli okazji wziąć udziału w wydarzeniach lub mieszkają poza Wrocławiem, zapraszamy do zapoznania się z zapisami transmisji ze spektakli i czytań.

Festiwal Opowiadania rozpoczął się spektaklem „Dwie lub trzy rzeczy, które o niej wiem. Sonet prozą o Susan S.” w reżyserii Agnieszki Wolny-Hamkało i Mikołaja Mikołaczyjka. W monodramie wystąpiła Jolanta Olszewska, a oprawę muzyczną wykonał Tomek Sikora. Monodram o Susan Sontag opowiada o głodzie badaczki, obsesyjności naukowca i fizjologii pisania. O tym, co robi z nami łaknienie i jaką cenę płaci się za sławę, także w świecie nauki.

2 października wieczór festiwalowy rozpoczął się już na schodach Instytutu Grotowskiego. Filip Zawada, którego ostatnia książka „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” była jednym z najbardziej oczekiwanych tytułów 2019 roku i znalazła się na liście nominacji do nagrody Nike, przeczytał „Kilka rzeczy, o których nie powinniśmy wiedzieć”.

Następnie, już w Sali Teatru Laboratorium, teksty gości festiwalowych zinterpretowali i performowali artyści związani obecnie lub w przeszłości z Wrocławiem – Małgorzata Szczerbowska, Dariusz Maj, Karolina Micuła oraz Paweł Bernadowski. Towarzyszyli im autorzy, w formie performansu, czytania na żywo lub w zapisie wideo: Marcin Kurek, Ayfer Tunç (Turcja) i Karin Peschka (Austria). Wieczór wyreżyserowała Katarzyna Dudzic-Grabinska. Wszystkie te inscenizacje możecie obejrzeć poniżej.

3 października Łukasz Drobnik, polski pisarz tworzący głównie po angielsku i wielki entuzjasta flash fiction, odczytał na schodach Instytutu Grotowskiego „Devonian”. Opowiadania Marie Aubert, Barbary Sadurskiej i Zsófii Bán w reżyserii Marty Streker przeczytali aktorzy – Paweł Palcat i Wiktoria Czubaszek oraz tegoroczna laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza – Barbara Sadurska. Usłyszeliśmy historie o dzieciństwie, zabawie w życie i o tym, jak później przed nim uciekamy – do sauny, która zamienia się w łono matki przepełnione czułą ciemnością i do lokalnego centrum handlowego po namiastkę egzotycznego luksusu.

Wystawiony 4 października spektakl „W dwóch językach polskich” to opowieść-podróż przez współczesną Polskę – strefę wolną od Polskiego Języka Migowego, strefę wolną od tłumaczy, wreszcie strefę wolną od głuchych. Przewodnikami po „świecie ciszy” była czwórka bohaterów, którym towarzyszyliśmy podczas dorastania, pierwszych spotkań ze światem zewnętrznym, poszukiwania własnej tożsamości i kultury. Projekt zrealizowaliśmy metodą verbatimu – dosłownego zapisu rzeczywistości. Punktem wyjścia stały się rozmowy ze społecznością głuchych, ich historie, wspomnienia i przeżycia. Zadaniem twórców było wierne przedstawienie ich na scenie, bez dopisania ani jednego słowa/znaku. Tym razem podczas wywiadów z bohaterami dyktafon zastąpiła kamera, a wszyscy aktorzy stworzyli swoje role zarówno w polskim fonicznym, jak i w Polskim Języku Migowym.

Ostatnim wydarzeniem czwartego dnia festiwalu była rozmowa Marcina Hamkały z Jackiem Głombem pt. „Maski gesty”. Podczas spotkania obaj panowie zadali sobie pytania: Jakie wyzwania stoją przed tym teatrem teraz? Jaka jest jego przyszłość w nowej, zamaskowanej i pełnej łatwych gestów rzeczywistości?

Podczas drugiego weekendu Festiwalu Opowiadania, który jeszcze przed nami, organizatorzy zapraszają do Piekarni Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu. Wszystkie inscenizacje, czytania, rozmowy będą również transmitowane na profilu festiwalu na Facebooku.

9 października zobaczymy dwie inscenizacje przygotowane przez Teatr Polski w Podziemiu. Jako pierwszy zostanie zaprezentowany „Błąd” Jakuba Żulczyka w reżyserii Grzegorza Jaremki. Drugim inscenizowanym tekstem będzie „Ruska klasyka” słowackiego pisarza i dramatopisarza, Daniela Majlinga. „Ruską klasykę” wyreżyseruje Oskar Sadowski (brak wolnych miejsc na obie inscenizacje, można się zapisać na listę rezerwową tutaj). Tego samego dnia o 20:00 odbędzie się rozmowa Piotra Rudzkiego z Krystianem Lupą pt. „Świat/teatr/świat” (zapisy na listę rezerwową tutaj).

10 października zobaczymy inscenizację „Opowiadań” Petra Borkovca wyreżyserowaną przez Martę Streker (zapisy tutaj). Tegoroczne hasło konkursu na najlepsze opowiadanie składało się ze słów „Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce”. Agnieszka Wolny-Hamkało podczas rozmowy z Klementyną Suchanow, Agnieszką Graff, Edwinem Bendykiem i Tomaszem Piątkiem zapyta się, co widzi Bowie? I zaprosi nie tylko rozmówców, ale też publiczność do wspólnej gry intelektualnej – w projektowanie Polski (zapisy tutaj). Hasło konkursowe będzie przewija się już do końca wieczora. Martyna Majewska wyreżyseruje spektakl „Remix polski. Koncert galowy”, oparty na fragmentach opowiadań, które nominowano do nagrody głównej festiwalu (zapisy tutaj).

[am]
fot. Tobiasz Papuczys

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy