Nowe wyniki badań: millenialsi chętnie korzystają z tradycyjnych książek i księgarni

30 marca 2015

millenialsi-lubia-papier
Według najnowszych badań przeprowadzonych na terenie Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych tzw. millenialsi, czyli osoby w wieku od 18 do 34 lat, wbrew temu, co powszechnie o nich sądzono, w przypadku literatury wybierają tradycyjne wzorce konsumpcyjne i chętnie korzystają z papierowych książek i fizycznych księgarni.

71% millenialsów z USA i Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniego roku przeczytało tradycyjną książkę. Z kolei po ebooki na tablecie sięgnęło 37% badanych, na czytnikach ? 29%, na telefonach komórkowych ? 27%, a na komputerach osobistych ? 25% (te liczby nie sumują się). Z badań wynika, że w USA tylko 1,6% badanych przeszło całkowicie na wydania cyfrowe (w Wielkiej Brytanii ? 3,7%).

Skąd młodzi ludzie biorą papierowe książki? 47% kupuje je w fizycznych księgarniach, podczas gdy z możliwości zakupu przez Internet korzysta 39%. Warto przy tym zauważyć, że 37% nabywa używane książki. Taki sam odsetek korzysta z bibliotek publicznych. Tradycyjne metody komunikacji okazują się też najlepszą metodą na odkrywanie nowych tytułów (w dowolnym formacie), a także dzielenie się opiniami na ich temat. Wyszukiwarki internetowe i social media zajmują odpowiednio w obu kategoriach drugą pozycję.

Sondaż został przeprowadzony na terenie Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych na zlecenie komisji przygotowującej konferencję ?Publishing Perspectives Designing Books For Millennials?. Wzięło w nim udział tysiąc osób z USA i tysiąc z Wielkiej Brytanii urodzonych pomiędzy 1980 a 2000 rokiem, w czasach wyżu demograficznego. „Podjęliśmy się tych badań, aby lepiej zrozumieć nawyki czytelnicze i przetestować nasze założenia o pokoleniu młodych ludzi urodzonych i wychowanych w erze cyfrowej. Byliśmy bardzo zaskoczeni, że nie są oni aż tak 'tylko online’, jak często w branży wydawniczej zakładamy” ? powiedział Michael Cairns, prezes Publishing Technology.

[aw,am]
fot. WCG

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy