Nieukończona powieść George’a A. Romera o zombie ukaże się w 2019 roku

15 lutego 2018


Zmarły w lipcu 2017 roku George A. Romero, twórca kultowych filmów o żywych trupach, pozostawił kilka nieukończonych projektów. Jednym z nich miała być powieść o zombie, nad którą reżyser pracował w wolnych chwilach aż do śmierci.

Od czasu „Nocy żywych trupów”, pełnometrażowego debiutu z 1968 roku, George A. Romero nie przestał wracać do zombie, czyniąc z nich lejtmotyw swojej twórczości. Zawsze jednak były to produkcje niskobudżetowe, przez co mógł realizować pomysły jedynie na mniejszą skalę, ale za to zachował niezależność. Prawdziwie epicką wizję świata opanowanego przez hordy żywych trupów, nieograniczoną żadnymi budżetami, zamierzał przedstawić w powieści. Bawił się pisaniem książki w wolnych chwilach przez ponad dekadę aż do śmierci na raka płuc w wieku 77 lat.

Teraz wdowa po reżyserze, Suzanne Desrocher Romero, i jego menadżer, Chris Roe, postanowili znaleźć kogoś, kto mógłby dokończyć dzieło. Zadanie to powierzono Danielowi Krausowi, pisarzowi znanemu polskim czytelnikom ze współpracy z Guillermem Del Toro przy książkach „Łowcy trolli” i „Kształt wody”.

Dokończenie manuskryptu Romera wymaga niemałego nakładu pracy. „Niektóre fragmenty były w świetnym stanie i nadają się do publikacji. Inne z kolei, pisane pod koniec, były szkicowe, najwyraźniej przeznaczone do późniejszego ulepszenia” ? mówi Kraus. „Kończenie książki to tylko połowa pracy, którą wykonuję. Druga połowa polega na uchwyceniu ducha George’a ? nie tylko przeczytaniu każdego jego mało znanego wywiadu i przeanalizowaniu każdego jego najmniej znanego dzieła, ale także zanurzeniu się w sztuce, którą kochał. Analizuję jego ulubione filmy, oglądam jego ulubione opery, słucham jego ulubionej muzyki, starając się znaleźć w nich inspiracje, które on mógł znaleźć. Czerpię tematyczne i strukturalne wskazówki z tych dzieł i wykorzystuje je w pracy nad książką”.

Powieść zatytułowana po prostu „The Living Dead” („Żywe trupy”) ma ukazać się jesienią 2019 roku. Redakcją tekstu zajmie się Brendan Deneen, który redagował już serię książek o „Żywych trupach” Roberta Kirkmana i Jaya Bonansingi. Fabuła skoncentruje się na losach kilku osób w trzech różnych momentach czasowych w trakcie apokalipsy zombie. Greer Morgan jest nastolatką mieszkającą w przyczepie kempingowej, a kiedy umarli ożywają, jej sąsiedzi ujawniają swoją prawdziwą naturę. Chuck Chaplin jest dziennikarzem wiadomości, który dzięki pladze znajduje cel w swoim pustym życiu. Karl Nishimura jest sternikiem łodzi podwodnej z napędem jądrowym, który walczy z całkowitym przejęciem przez zombie jego nadmorskiego miasta. Z kolei Etta Hoffmann siedzi w bunkrze w D.C., gdzie zapisuje postępy epidemii, zawiedzione marzenia i upartą nadzieję narodu, który nie ma zamiaru się poddać. Romero zaplanował ponoć szokujący finał, w którym plaga zombie zaczyna radykalnie się zmieniać, jednak szczegóły poznamy zapewne dopiero w przyszłym roku.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy