Nawrót raka u Gabriela Garcíi Marqueza

16 kwietnia 2014

marquez-nawrot-raka
Kolumbijski pisarz i noblista Gabriel García Márquez znów walczy z rakiem. Tym razem choroba rozprzestrzeniła się na płuca, węzły chłonne i wątrobę – donosi meksykańska gazeta „El Universal”.

Jakieś 12 lat temu u autora „Stu lat samotności” zdiagnozowano raka limfatycznego, którego dzięki skutecznej terapii udało się zwalczyć. Tym razem rokowania są dużo mniej optymistyczne. Biorąc pod uwagę zaawansowany wiek pisarza, lekarze i członkowie rodziny zgodzili się odstąpić od chemioterapii i zapewnić wielkiemu Gabo jedynie opiekę paliatywną, która polega na łagodzeniu objawów choroby, likwidacji bólu i zapewnieniu choremu możliwie dobrego samopoczucia.

W oświadczeniu opublikowanym przez rodzinę pisarza w poniedziałek wieczorem poinformowano prasę, że aktualnie Gabriel García Marquez jest „bardzo wątły” i nawet jeśli jego stan zdrowia można określić jako w miarę stabilny to z uwagi na wiek chorego nie należy wykluczyć komplikacji. Żona i dzieci pisarza powiedzieli również, że doceniają wszelkie wyrazy solidarności z Gabo i poprosili, aby uszanować ich prywatność w tym trudnym okresie.

Oświadczenie opublikowano w tydzień po wyjściu Garcíi Marqueza ze szpitala, gdzie trafił z powodu zapalenia płuc, zakażenia dróg moczowych i odwodnienia.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy