Od aktorki Hollywood do księżnej Monako – biografia Grace Kelly od dzisiaj w księgarniach pod patronatem Booklips.pl
16 kwietnia wydawnictwo Marginesy opublikowało jedyną autoryzowaną przez Rodzinę Książęcą biografię Grace Kelly pióra Jeffreya Robinsona. „Grace. Księżna Monako” ukazała się pod patronatem Booklips.pl.
Oczarować Alfreda Hitchcocka, rozkochać w sobie księcia Monako i ująć miliony widzów na całym świecie ? tylko jednej kobiecie udało się to osiągnąć. Uznawana za jedną z najpiękniejszych aktorek złotego wieku Hollywood chłodna blondynka Grace Kelly zadebiutowała w telewizyjnej produkcji „Betel Merriday”, szybko zdobywając uznanie wśród telewizyjnych producentów, którzy chętnie zaczęli obsadzać ją w epizodycznych rolach serialowych.
Przełomem okazał się niewielki epizod w dreszczowcu „Czternaście godzin” w reżyserii Henry?ego Hathawaya. Chociaż występ Kelly nie został zauważony przez krytyków i nie przyczynił się bezpośrednio do otrzymania kolejnych propozycji w Hollywood, młodziutką aktorkę zapamiętał ktoś inny. Na planie filmu pojawił się bowiem z wizytą Gary Cooper, wówczas już doświadczony aktor nagrodzony Oscarem za rolę amerykańskiego bohatera z okresu I wojny światowej w obrazie „Sierżant York”. Oczarowany jej osobą wspominał później, że Kelly była „inna od tych wszystkich seksownych kociaków, jakich widzieliśmy zbyt wiele”.
Młodą aktorkę zapamiętał również reżyser Fred Zinnemann, który miał okazję zobaczyć jej zdjęcia próbne do pewnego filmu, który nigdy nie powstał. Nieco później Kelly otrzymała telegram od jego producenta, Stanleya Kramera, z propozycją wystąpienia u boku Coopera w westernie „W samo południe”. Film ten przyspieszył jej karierę. Aktorką zainteresował się Alfred Hitchcock, dla którego była uosobieniem pokrytego śniegiem wulkanu. To właśnie on w pełni ukazał talent Grace Kelly, obsadzając ją w trzech swoich głośnych filmach: „M jak Morderstwo”, „Okno na podwórze” i „Złodziej w hotelu”. To dzięki sukcesowi tego ostatniego obrazu aktorka pojawiła się w 1955 roku na Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie poznała księcia Rainiera.
W momencie pierwszego spotkania z księciem Monako Kelly była związana z francuskim aktorem Jean-Pierre Aumontem. Po powrocie do Stanów zaczęła jednak w tajemnicy korespondować z Rainierem, co wzbudziło obustronne uczucie. Książę Monako pojawił się w Stanach z oficjalną wizytą w grudniu tego samego roku. Prasa spekulowała jednak, że powód przyjazdu był inny ? książę gorączkowo poszukiwał żony, ponieważ na mocy traktatu wersalskiego musiał spłodzić potomka, aby Monako nie zostało przyłączone do Francji. W trakcie wizyty w USA Rainier spotkał się z Kelly i jej rodziną, a po trzech dniach zaproponował aktorce małżeństwo. Godząc się na ślub z księciem, Kelly Grace musiała jednak wyrzec się dotychczasowego życia. Jej Książęcej Wysokości Księżnej Monako nie wypadało pracować w branży rozrywkowej. Zamieniła więc potencjalne filmowe role na jedną, ale zupełnie inną rolę.
Czy Grace tęskniła za Fabryką Snów? Czy pragnęła wrócić do życia gwiazdy filmowej? Jak dawała sobie radę ze wścibskimi paparazzi i bezwzględnymi tabloidami? Jak odnalazła się w świecie wielkich interesów i polityki męża? O tym wszystkim dowiemy się z biografii Jeffreya Robinsona. Mieszkając przez dwanaście lat na południu Francji, autor zaprzyjaźnił się z księżniczką Karoliną i samą księżną Grace. Kilka lat po tragicznej śmierci Grace Rodzina Książęca, zaniepokojona plotkami (m.in. o dawnych podbojach seksualnych w Hollywood) i przekłamanymi, często wyssanymi z palca informacjami (podawanymi nie tylko w prasie bulwarowej, ale i w książkach!), postanowiła udostępnić Robinsonowi dokumenty księcia i jego osobiste archiwa, by mógł napisać prawdziwą historię Grace.
Tak powstała jedyna autoryzowana przez Rodzinę Książęcą biografia Grace, której siłę stanowią nie plotki, lecz wspomnienia najbliższych i rzetelne źródła. Książę Rainier szczerze i bez zahamowań ujawnił prawdę o swoim romansie z Kelly. Księżniczka Karolina wyjaśniła, jak wyglądało jej dzieciństwo w blasku fleszy. Księżniczka Stefania po raz pierwszy szczegółowo opowiedziała o wypadku, w którym zginęła jej matka, i o tym, jak ta tragedia na zawsze zmieniła życie wielu osób. Książę Albert szczerze rozmawiał o swoich nadziejach i obawach związanych z dniem, w którym obejmie tron. Również przyjaciele księcia i jego współpracownicy chętnie współpracowali z pisarzem. Książę Rainier postawił Jeffreyowi Robinsonowi tylko jeden warunek: „Pisz prawdę”. I tak powstał ten wyjątkowy, wręcz intymny portret rodziny Grimaldich, a także obraz ich maleńkiego państwa ? Monako.
Z okazji premiery filmu „Grace. Księżna Monako” z Nicole Kidman w roli tytułowej Robinson uaktualnił i poprawił swoją biografię. I właśnie to nowe, uzupełnione wydanie książki opublikowało wydawnictwo Marginesy. Jedyna biografia Grace Kelly napisana we współpracy z księciem Rainierem i jego rodziną ukazała się pod patronatem Booklips.pl.
Na zdjęciu powyżej Księżna Grace i Książę Rainier podczas wizyty w Białym Domu w 1961 roku.
fot. Robert LeRoy Knudsen
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi