Matka Kena Keseya skończyła 100 lat

16 stycznia 2017


Jeśli kiedyś zadawaliście sobie pytanie o to, skąd Ken Kesey miał w sobie tyle energii i chęci do życia, spójrzcie na jego mamę. Geneva Kesey Jolley skończyła niedawno 100 lat.

„Bądź cholernie uparty i kochaj każdą szansę, którą dostajesz” – tak jubilatka odpowiedziała dziennikarzom „Register Guard” na pytanie o sposób na długowieczność. Mieszkająca w Springfield, w domu z całodobową opieką, matka Kena Keseya, autora ?Lotu nad kukułczym gniazdem? oraz przywódcy Merry Praknsters, grupy urządzającej próby kwasu i wyprawy po Stanach kolorowym autobusem, w październiku 2016 roku skończyła 100 lat.

Ken Kesey zmarł w 2001, gdy jego matka miała 85 lat. „Jestem mocną, starą kobitą. Nie płaczę łatwo” – powiedziała o tamtym wydarzeniu. Przyznała również, że sama nie od razu doceniła zawartość książek syna. Żal jej czasem, gdy widzi, że ludzie nie oddają mu należnego szacunku za jego twórczość. Wciąż pamięta wiersz, jaki Ken napisał dla niej w wieku 11 lat.

Drugi syn, Chuck, wraz z żoną Sue zapoczątkowali rodzinny biznes („milionowy interes” – jak mówi matka) ? mleczarnię Springfield Creamery. Interes świetnie prosperuje do dziś. Matka z dumą mówi o obu swoich synach.

Dla wszystkich chcących osiągnąć długowieczność ma jeszcze jedną radę: „Bądź optymistą, pomaga też drink dziennie”. Geneva prowadzi na tyle aktywny tryb życia, na ile zdrowie jej pozwala. Sama też codziennie o siedemnastej wypija szklaneczkę whisky z wodą sodową, a w każdy piątek zjada kolację z przyjaciółmi w Springfield Elks Club.

[aw]
fot. Stephanie Kesey

Tematy: ,

Kategoria: newsy