banner ad

Kosmyk włosów Arthura C. Clarke’a poleci w kosmos

26 czerwca 2013

Clarke w kosmosie
Amerykańska firma Celestis specjalizująca się w usłudze kosmicznych pogrzebów ogłosiła w sobotę, że kosmyk włosów legendarnego pisarza science fiction Arthura C. Clarke?a zostanie wysłany w kosmos. Lot zaplanowano na listopad 2014 roku.

Szczątki autora „2001: Odysei kosmicznej”, umieszczone w niewielkim metalowym pudełku wielkości szminki, polecą w głąb przestrzeni kosmicznej na najnowszym modelu żagla słonecznego, który wykorzystuje ciśnienie światła słonecznego oraz w mniejszym stopniu ciśnienie wywierane przez cząstki wiatru słonecznego. Urządzenie zostanie wyniesione w kosmos jako wtórny ładunek rakiety SpaceX Falcon 9, a następnie, po oddzieleniu, będzie testowane pod kątem możliwości, jakie daje ta nowa, rewolucyjna forma napędu. Docelowo żagle słoneczne mają umożliwić tani transport zapasów do przyszłej kolonii na Marsie.

Nie bez przyczyny kosmyk włosów zmarłego w 2008 roku pisarza znalazł się na pokładzie żagla. Urządzenie nosi bowiem nazwę „Sunjammer” na cześć statku o podobnej konstrukcji, który Clarke wymyślił i opisał w swym opowiadaniu pod takim właśnie tytułem. Jak wyznał w rozmowie z NBC News współzałożyciel Celestis, Charles Chafer, przekazując swój kosmyk włosów Clarke powiedział: „dałbym więcej, ale już nie mam”.

Zaplanowany na przyszły rok lot będzie pierwszą misją Celestisa w głąb przestrzeni kosmicznej. Żagiel wyniesiony zostanie na odległość 3 milionów kilometrów od Ziemi i pozostanie w kosmosie na zawsze. Oprócz włosów pisarza znajdą się na nim również szczotki trzech osób związanych z serialem „Star Trek” ? chodzi o Gene?a Roddenberry?ego, twórcę serialu, jego żonę i aktorkę Majel Barrett Roddenberry oraz Jamesa Doorana, który wcieli się w obrazie w rolę Scotty?ego.

Poniżej możecie zobaczyć, jak będzie wyglądał żagiel słoneczny Sunjammer, na którym pukiel włosów Arthura C. Clarke’a będzie przemierzał pustkę kosmosu:

żagiel słoneczny Sunjammer

fot. pisarza: Amy Marash

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy