Twórczość poetycka Stasiuka, Karol Ikrzykowski oraz literackie sposoby na kaca w szóstych „Wiadomościach Literackich”

26 czerwca 2013

WL6_okladka
Do sprzedaży trafił już najnowszy, czerwcowy numer „Wiadomości Literackich”. Poniżej możecie zapoznać się bliżej z zawartością numeru.

Zacznijmy od końca. Jak co miesiąc na ostatniej stronie gazety znajduje się tekst z cyklu „88 lat temu”. Tym razem jest to ambitny artykuł Karola Irzykowskiego o przedwojennym kinie, w którym padają tak godne odnotowania tezy, jak: „Wszystkie pisma powinne przynajmniej co pół roku zmieniać recenzentów” oraz „Tylko literaci t. zn. ludzie, którzy przeszli przez szkołę literatury mogą rozwinąć i uszlachetnić kino”. A wszystko to już w 1925 roku.

Wartym najwyższej uwagi jest felieton dra Jarosława Klejnockiego, Dyrektora Muzeum im. Adama Mickiewicza w Warszawie, traktujący o mało znanej stronie twórczości Andrzeja Stasiuka, mianowicie o… poezji. Z 2-stronicowego tekstu dowiemy się nie tylko wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć o wierszach znakomitego polskiego prozaika i podróżnika, ale również poznamy w całości dwa utwory poetyckie rzeczonego, które – co ciekawe – wpisują się w późniejszą prozę Stasiuka.

András Cserna-Szabó i Benedek Darida, jak przystało na wybitnych adeptów kacologii, przeszukują teksty literackie z całego świata w poszukiwaniu skutecznych sposobów na leczenie poimprezowych dolegliwości. Końskie mózgi w Chinach? Tajemnicze tabletki RU-21 produkowane przez KGB? Lektura obowiązkowa dla wszystkich metylo-umarlaków.

Sławek Małota przypomina „Pieśni szczurołapa” Władysława Sebyły, poety dwudziestolecia międzywojennego, który zginął w Katyniu. W artykule dokonuje się próba odczytania debiutanckiej twórczości poety niedocenionego, o którym wspominał nawet Czesław Miłosz w „Traktacie poetyckim”.

Agnieszka Poczyńska?Arnoldi pisze z kolei o bolesnym dzieciństwie w autobiograficznej powieści Massima Gramelliniego „Fai bei sogni” (Pięknych snów). Książka nie została przetłumaczona na język polski, ale warto zapoznać się z tekstem na jej temat chociażby dlatego, że Gramellini jest obecnie jednym z najpopularniejszych autorów we Włoszech.

W marcu tego roku 50-lecie pracy artystycznej obchodził Grzegorz Walczak, poeta, dramaturg i prozaik, autor powieści „Oaza”, uznawanej za jedno z najważniejszych dokonań prozatorskich pokolenia wychowanego i wykształconego po wojnie. Z tej okazji Jan Tulik przygotował laudację na cześć pisarza, którą w całości zamieszczono na łamach „Wiadomości Literackich”.

Piotr Kitrasiewicz analizuje i recenzuje spektakl „Quo vadis słowami Sienkiewicza, Eliota, Audena i innych”, czyli przedsięwzięcie, które może sprawiać wrażenie pierwszej na polskich scenach teatralnych adaptacji słynnej książki Sienkiewicza, ale jednak nią nie jest. Autor uważa, że z tym nietypowym spektaklem warto się jednak zapoznać. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w tekście Kitrasiewicza.

Ponadto w numerze: Janina Osewska przedstawia drugą część „Zapachu prochu i pachnideł” ? fascynującej relacji z Libanu. Zbigniew Wacław Kowalewski nakreśla przedstawicieli wrocławskiej bohemy, nie zapominając o reprezentantach polskiej poezji i literatury. Kacper Nurzyński przyrównuje „Miłość Parysa i Heleny” Jacquesa Luisa Davida z 1788 roku z teledyskiem „Baby’s on fire” zespołu Die Antwoord. Sylwetkę Apulejusza Platończyka z Madaury nakreśla profesor Kazimierz Pawłowski, natomiast postać Światosława Richtera przybliża Czytelnikom Wojciech Bońkowski.

„Wiadomości Literackie” można nabyć w sieci salonów Empik oraz Garmond Press. Pojedyncze numery można zamówić również bezpośrednio w redakcji.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: prasa