Historyk teatru twierdzi, że zlokalizował dom, w którym mieszkał Szekspir w trakcie pisania „Romea i Julii”

19 kwietnia 2019


Historyk teatru Geoffrey Marsh spędził dekadę, analizując drobiazgowo dane na temat pobytu Williama Szekspira w Londynie. Dzięki temu udało mu się zlokalizować dom, w którym dramatopisarz mieszkał w trakcie prac nad swoimi słynnymi dziełami „Romeo i Julia”, „Kupiec wenecki” i „Sen nocy letniej”.

Badacze już wcześniej wiedzieli, że Szekspir mieszkał w centrum Londynu w pobliżu stacji kolejowej Liverpool Street, czyli w okolicy znanej wówczas jako parafia św. Heleny. Dowodził tego wpis na liście podatników z roku 1597/98. Nieznana była jednak dokładna lokalizacja jego domu.

Geoffrey Marsh, który jest historykiem teatru i dyrektorem departamentu teatralnego w Muzeum Wiktorii i Alberta, rozpoczął poszukiwania miejsca zamieszkania Wielkiego Barda po tym, jak odkryto w 2008 roku elżbietański teatr, który mieścił się w XVI wieku w Shoreditch we wschodnim Londynie. Badacz zaczął się zastanawiać, gdzie żył Szekspir, gdy jego sztuki były tam wystawiane.

Lista podatników z parafii św. Heleny. Nazwisko Szekspira znajduje się na samym dole.

Historyk przeanalizował archiwa sięgające połowy XVI wieku. Problemów w rozszyfrowaniu dokumentów nastręczyła pisownia. Dowody mają wskazywać na to, że Szekspir mieszkał przez kilka lat w posiadłości zlokalizowanej nad cmentarzem, obok kościoła św. Heleny. Obecnie jest to adres znany jako 35 Great St Helen?s i mieści się tam biurowiec. Marshowi udało się ustalić, że dramatopisarz wynajmował dom od firmy Company of Leathersellers, która zajmowała się sprzedażą skór w Londynie.

Zdaniem historyka zlokalizowanie miejsca, w którym Szekspir żył w Londynie, może dać nam większe zrozumienie na temat tego konkretnego etapu w jego życiu, a także rzucić światło na inspiracje znajdujące odbicie w jego sztukach. „W ciągu kilku lat od przeprowadzki do Londynu Szekspir mieszkał w jednej z najbogatszych parafii w mieście, obok wpływowych osobistości publicznych, bogatych kupców handlujących na międzynarodowym rynku, socjety lekarzy i ekspertów muzycznych” ? komentuje Geoffrey Marsh. „Kupcy mieli kontakty w całej Europie, a lekarze byli powiązani z postępowym myśleniem na uniwersytetach we Włoszech i w Niemczech. Życie w jednym z najbardziej znaczących miejsc w Londynie podniosło też status Szekspira, ponieważ rozwinął swoją karierę, zabiegał o herb oraz planował kupić imponujący i drogi dom w Stratford”.

Marsh uważa, że odkrycie może wyjaśnić, dlaczego tak wiele dzieł Szekspira rozgrywa się w miejscach, których nigdy nie odwiedził, jak chociażby Włochy. W tym kontekście wymienia jego dwóch bezpośrednich sąsiadów, lekarzy Edwarda Jordena i Petera Turnera, którzy wcześniej mieszkali w Niemczech i we Włoszech. Choć nie ma żadnych dowodów potwierdzających, że panowie rozmawiali z dramatopisarzem, ich wiedza medyczna i życie osobiste mogły dostarczyć materiału do kilku jego sztuk. Na przykład trzy wiedźmy w „Makbecie” mogły być zainspirowane udziałem doktora Jordena w jednym z najgłośniejszych procesów czarownic.

Poniżej możecie zobaczyć, jak obecnie wygląda miejsce, w którym miał mieszkać William Szekspir:

[am]
fot. (1) Pixabay, (2) National Archives, (3) Google
źródło: BBC, The Guardian, CNN

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy