banner ad

Facebook najpopularniejszym miejscem w social media do dyskusji o książkach

21 października 2014

czytanie-social-media
Instytut Monitorowania Mediów opublikował raport o książkach w social media. Jak z niego wynika, Facebook jest najpopularniejszym miejscem w sieci do dyskusji na temat przeczytanych książek. 37 procent wzmianek na temat książek, jakie umieszczają w sieci polscy czytelnicy, pochodzi właśnie stamtąd.

Na drugim miejscu znajduje się forum.wizaz.pl (21%), a ostatnie miejsce na podium przypadło netkobiety.pl (16%). Duże zainteresowanie tematyką literacką na forach kobiecych może być związane z tendencją wskazaną przez badanie czytelnictwa Biblioteki Narodowej z 2012 roku o przeważającym odsetku deklaracji czytelnictwa wśród kobiet.

W czołówce ulubionych przez użytkowników social mediów kategorii książkowych znalazły się kolejno: ?powieść? (ok. 14% wszystkich wzmianek), ?biografie i autobiografie? (ok. 13,5%), ?kryminał? (12,6%), coraz popularniejsze na rynku wydawniczym ?opowiadania? (11,8%) oraz ?horror? (7,8%). Bardzo chętnie czytane przez odwiedzających fora dla kobiet, były natomiast ?poradniki? i ?romanse?, które nie dostały się jednak do Top 5 wszystkich badanych przez Instytut książkowych typów. W skrajnej pozycji wobec pierwszego na podium miejsca przeznaczonego dla ?powieści?, stoją tytuły ?popularno-naukowe? (zaledwie 0,06% wszystkich wzmianek).

Wysoka pozycja ?biografii i autobiografii? w rankingu może być związana z charakterystyczną dla internautów potrzebą codziennego śledzenia nowości z życia sławnych ludzi, dla których biografie i autobiografie są znakomitym dopełnieniem i pogłębieniem tematu.

czytanie-social-media-1

Deklaracje przeczytanych książek rosną szczególnie w okresie powrotu do szkoły, czy na studia. Zdecydowany wzrost wzmianek na temat przeczytanych książek Instytut Monitorowania Mediów zaobserwował w styczniu i we wrześniu 2014 roku, czyli w okresie rozpoczęcia kolejnych semestrów.

Sfera wirtualna stanowi w wielu aspektach przedłużenie lub rozszerzenie przestrzeni realnej, między innymi dzięki szybko następującej komunikacji oraz możliwości doświadczania wielu bodźców w krótkim czasie. Być może właśnie dostarczane za pośrednictwem lektury książek wrażenia, stanowią główną motywację dla internautów do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w sieci. Wypowiedzi te można podzielić na kilka rodzajów. Chwalenie się dopiero co zakończoną lekturą charakterystyczne jest dla Twittera oraz Facebooka. Użytkownicy forów dla kobiet, takich jak: forum.wizaz.pl, czy netkobiety.pl, chętnie natomiast rozpoczynają tematyczne wątki w oczekiwaniu na kolejną część ulubionej powieści lub poszukując podobnych do niej tytułów. Internauci korzystają również z forów jako z platformy do wymiany opinii oraz samych książek. Przedstawiają listę przeczytanych niedawno tytułów, które oferują w zamian za książkowe propozycje ze strony innych użytkowników.

czytanie-social-media-2

„Gdy wymyślono telewizor zaczęto się obawiać, że umrze kino i film. Nic takiego się nie stało. Podobnie chyba z książkami ? obawiano się, że Internet i, uogólniając, nowe media zabiją książkę. A tu chyba nie o to chodzi, żeby czytać tylko to, co na papierze, ale żeby czytać. Powraca stary jak świat dylemat ? co jest ważniejsze: forma czy treść. Uważam, że ważne jest, by czytać, czytać dobre treści, a mniej ważne, czy używam do tego czytnika, czy książki w formie tradycyjnej; choć, oczywiście, osobiście wolę papier. Internet towarzyszy nam dziś na każdym kroku, tak w życiu zawodowym jak i prywatnym, dlatego cieszę się, że tak wiele w nim treści związanych z książkami i czytaniem” – powiedziała Grażyna Grabowska, prezes zarządu spółki, która organizuje Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

Instytut Monitorowania Mediów pod okiem Moniki Tomsi zbadał wpisy i komentarze, w których internauci informowali o ?przeczytaniu książki? wraz z kilkunastoma innymi wariantami takiej deklaracji. Według danych Instytutu od początku 2014 roku w mediach społecznościowych pojawiło się prawie 26 tysięcy deklaracji czytelnictwa książek na podstawie badania ogólnych fraz związanych z czytaniem książek oraz przy uszczegółowieniu ich kategorii, np.: powieść, komiks, poezja itp. W ciągu pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku, niemal 15 tysięcy unikalnych autorów wzmianek w social mediach zadeklarowało przeczytanie co najmniej jednej książki!

czytanie-social-media-3

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy