Do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zgłoszono ponad 700 książek, a wśród nich po raz pierwszy komiksy

19 lutego 2022

Warszawski magistrat poinformował, że do 15. edycji miejskiej nagrody literackiej zgłoszono 706 książek. Przez dwa miesiące internetowy formularz został wypełniony ponad 1200 razy. Teraz do lektury przystępują jurorzy, którzy wybiorą laureatów nie w czterech – jak dotychczas – lecz w pięciu kategoriach.

Najwięcej propozycji zgłoszono w kategorii proza – 241 tytułów, następna była poezja – 235 tomików, a po niej literatura dziecięca – 158 publikacji. Książki o tematyce warszawskiej to zdecydowanie bardziej specjalistyczna kategoria, stąd i zgłoszonych tytułów mniej, bo 53. Kilka publikacji pojawiło się w więcej niż jednej kategorii. W tym roku po raz pierwszy przyjmowane były zgłoszenia komiksów i powieści graficznych – w tej kategorii wpłynęło 30 tytułów.

Książki do tegorocznej nagrody zgłaszali czytelnicy i czytelniczki, a także przedstawiciele wydawnictw, księgarń i bibliotek. „Ogromne zainteresowanie, jakie towarzyszyło przyjmowaniu zgłoszeń, dowodzi, że czytamy i chętnie polecamy ulubione tytuły. Nagroda Literacka m.st. Warszawy docenia współczesnych ludzi pióra, łączy wieloletnią tradycję z promocją czytelnictwa. Tytuły wyróżnione nagrodą to najlepsza polska literatura, gotowa lista lektur z nazwiskami wspaniałych autorów i autorek” – skomentowała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Urząd m.st. Warszawy podaje, że paczki z książkami zostały przekazane jurorom nagrody. Oczywiście część z tych tytułów członkowie kapituły już znają, bo czytają nowości na bieżąco w ciągu roku. Spośród przesłanych pozycji wybiorą 15 – po trzy w każdej z pięciu kategorii. W kwietniu ogłoszone zostaną nominacje, a w czerwcu nazwiska laureatów i tegoroczny warszawski twórca lub twórczyni. Kapituła po raz drugi obradować będzie w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca), Maciej Jakubowiak (sekretarz), Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska i Karolina Szymaniak.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wyróżnienie przyznawane w obecnej formie od 2008 roku, ale jego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs na najlepsze polskie książki minionego roku, reaktywowany uchwałą Rady m. st. Warszawy, jest kontynuacją nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, ostatnim zaś przed wojną – Leopold Staff. W 2021 roku nagrodę otrzymali: Zyta Rudzka za „Tkanki miękkie” (w kategorii „proza”), Radosław Jurczak za „Zakłady holenderskie” („poezja”), Aleksandra i Daniel Mizielińscy za „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” („literatura dziecięca”), Grzegorz Piątek za „Najlepsze miasto świata” („książka o tematyce warszawskiej”). Specjalne wyróżnienie tytułem „Warszawskiej twórczyni” przypadło Joannie Rudniańskiej.

[am]
fot. Justyna Sobolewska/Instagram

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy