Czytanie książek najpopularniejszym hobby wśród czynnych zawodowo Polaków?

15 kwietnia 2022

Badanie przeprowadzone na zlecenie portalu Pracuj.pl wzięło pod lupę pasje Polaków. Jak się okazało, aż 87% czynnych zawodowo osób potwierdza, że posiada hobby. Najczęściej wskazywano czytanie książek.

Aż 41% badanych mających zainteresowania wybrało czytanie książek jako hobby, którym zajmują się po pracy. Dużą popularnością cieszą się również podróże (33%), uprawianie sportu (31%), kuchnia i gotowanie (23%) oraz uprawianie działki (18%). Na kolejnych miejscach w czołowej dziesiątce znalazły się takie dziedziny, jak m.in. gry komputerowe, majsterkowanie, kibicowanie, słuchanie muzyki czy fotografia.

Jak wskazuje badanie, posiadanie hobby może mieć bardzo pozytywny wpływ nie tylko na relaks i czas wolny pracowników, ale także na pracę. Oczywiste jest, że dla większości badanych (77%) hobby wiąże się z odpoczynkiem, przyjemnym spędzaniem czasu, odświeżeniem umysłu i oderwaniem myśli od życia zawodowego. Jednak zainteresowania pracowników wpływają korzystnie także na budowanie relacji ze współpracownikami, co podkreśla 56% respondentów.

Rekruterzy przyznają, że wyniki badania pokrywają się z pasjami wymienianymi najczęściej przez kandydatów w swoich zawodowych CV. „Jest to istotny element biografii osób biorących udział w rekrutacji. Pamiętajmy, że zainteresowania, rozwijane często od dzieciństwa, determinują czasem wybór studiów, szkoleń, a te mają bezpośredni wpływ na przyszłość zawodową. O ile nie wpływają one w pierwszym kroku na główne decyzje rekrutacyjne, to mogą być elementem dodatkowo zachęcającym do dłuższej rozmowy z kandydatem. Dyskusje na ten temat potrafią także zbliżyć współpracowników w miejscu pracy. Wspólne hobby pozwala zbudować głębsze relacje niż samo wykonywanie obowiązków zawodowych” – mówi Agata Grzejda, ekspertka ds. komunikacji wewnętrznej w Grupie Pracuj.

Zdecydowana większość badanych (68%) chętnie pracowałoby na pełen etat w pracy związanej z ich pasjami. Jednak część badanych obawia się, że hobby zmienione w pracę przestaje być pasją – taką opinię wyraża 35% z nich. Tylko 39% osób posiadających hobby potwierdza, że udało im się na nim zarobić w ciągu ostatnich dwóch lat, w tym jedna czwarta w ciągu ostatniego pół roku (23%). Analogicznie 61% nie odnosi profitów finansowych dzięki swoim zainteresowaniom. Niestety nie uszczegółowiono tych danych w rozbiciu na poszczególne hobby, dlatego nie wiemy, w jakiej skali odnoszą się do czytelników książek.

Osobną kwestią pozostaje wiarygodność deklaracji respondentów. Przypomnijmy, że z najnowszego raportu o stanie czytelnictwa w Polsce wynika, że do przynajmniej jednej książki zagląda rocznie ok. 42% Polaków. Tylko czy wzięcie do rąk (nawet nie przeczytanie!) jednej książki w ciągu 12 miesięcy można określić czyimś hobby? Przypomnijmy, że grupa tzw. aktywnych czytelników, czyli osób, które sięgają po 7 i więcej tytułów rocznie, stanowi zaledwie 10% społeczeństwa. Tymczasem odsetek deklarujących czytanie literatury jako hobby jest znacznie wyższy. Podobnie rzecz się miała z wpisywaniem tego typu informacji do swojego CV.

Badanie przeprowadzone zostało we wrześniu i w październiku 2021 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie portalu Pracuj.pl. Pomiar wykonano metodą CAWI na próbie 2097 Polaków w wieku 18-65 lat, reprezentatywnej pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy