Poezja to początek. Utwory z 19 krajów Europy dostępne w ramach tegorocznej akcji „Wiersze w mieście”

15 kwietnia 2022

15 kwietnia rozpoczęła się tegoroczna akcja „Wiersze w mieście”, w ramach której utwory poetyckie z 19 europejskich krajów, w tym z Ukrainy, można przeczytać, posłuchać oraz zobaczyć w przestrzeni miejskiej Warszawy, jak również zapoznać się z nimi w sieci internetowej.

Hasłem tegorocznej edycji akcji jest słowo „początek”. W dzisiejszych, pełnych niepokoju i znaków zapytania czasach staje się ono na nowo aktualne. Ostatnie dwa lata przyzwyczaiły nas do oczekiwania na zakończenie – zakończenie pandemii, zakończenie kryzysu gospodarczego, a obecnie – na zakończenie wojny. Jak mantrę powtarzamy zdanie: „Gdy to się skończy…”, znajdując ukojenie w myśli o odrodzeniu, nowym starcie, lepszym jutrze. Słowem, w myśli o początku. Nastroje te wyczuwalne są u wszystkich ludzi, niezależnie od płci, wieku czy kraju pochodzenia. Słowo „początek”, tożsame z nadzieją, odnową i odbudową, wypowiedziane na głos – stanowi punkt, od którego po raz kolejny wykreujemy nową normalność i nowy świat.

Źródło i geneza, zmiana i przemiana, narodziny i rodowód, punkt wyjścia i rozpoczęcie – to właśnie te idee i impresje stanowiły inspirację dla organizatorów tegorocznej edycji „Wierszy w mieście”. Kuratorka projektu uchwyciła je w haśle „początek”, by wszystko to, co stanowi spiritus movens ludzkich działań, co kryje się zarówno za naszymi pragnieniami i motywacjami, jak i za obawami i uprzedzeniami, wybrzmiało dzięki sile poetyckiego przekazu. Po raz kolejny przekaz ten przybędzie z wielu stron – z 19 krajów Europy, która dziś wyczekuje zmian i odnowy.

„Wiersze prezentowane w tegorocznej edycji pokazują, na jak wiele sposobów można rozumieć początek i jak różne emocje może on budzić. Rewersem początku jest przecież koniec, upadek czy strata. Inicjację można rozumieć z kolei jako pozbycie się złudzeń czy mrzonek. Tegoroczne wiersze pokazują także różnorodność stylów i podejść do samej poezji – od wierszy ekstatycznych, wyrastających z wielkiego zadziwienia światem, przez wiersze 'dokumentalne’, rysujące pewien portret ludzi czy lokalnych społeczności, po wiersze-wyznania skupione na rozpoznawaniu emocji” – powiedziała poetka Natalia Malek, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021, kuratorka tegorocznej edycji akcji „Wiersze w mieście”.

Projekt organizowany przez EUNIC Warszawa i współorganizowany przez warszawski magistrat stara się dotrzeć z poetyckim przekazem do wszystkich, także do osób na co dzień zbyt zabieganych, żeby sięgnąć po poezję najnowszą. Aby umożliwić spotkanie z europejską poezją jak największej grupie odbiorców, przez cały miesiąc informacje o projekcie pojawiać się będą w przestrzeni publicznej Warszawy – na ekranach w komunikacji miejskiej. Wszystkie 19 wierszy będzie można przeczytać na wielkoformatowych ekranach w przejściu podziemnym na stacji metra Świętokrzyska. Powstanie 19 animowanych klipów – dostępnych na platformie YouTube. Przede wszystkim jednak z wierszami biorącymi udział w tegorocznej edycji można zapoznać się na stronie www.wierszewmiescie.eu, a także na naszym profilu na Instagramie.

W tym roku projekt został poszerzony o spotkanie na żywo, w którym mogą wziąć udział miłośnicy akcji oraz poezji. W piątek 22 kwietnia w warszawskiej Elektrze – Czytelni Słów i Dźwięków odbędzie się dyskusja z udziałem polskich poetów: Miłosza Biedrzyckiego i Agnieszki Wolny-Hamkało. Podczas debaty artyści poruszą i rozwiną zagadnienia związane z literackim motywem początku oraz miejskości.

W tegorocznej akcji wezmą udział wiersze z: Austrii, Czech, Estonii, Flandrii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Wiersze autorów pochodzących z tych krajów publikowane będą w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej „Wierszy w mieście”. Na platformie Spotify udostępniona zostanie playlista zawierająca utwory w formie audio. Na YouTubie pojawią się animowane klipy do wierszy.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy