39% Polaków chwali się czytaniem książek w CV. Jak to się ma do rzeczywistości?

2 kwietnia 2019


Z badania przeprowadzonego przez Grupę Progres na osobach aktywnych zawodowo wynika, że książki to – obok sportu i muzyki – jedno z najpopularniejszych zainteresowań, o których Polacy informują w swoich CV. Jak to się ma do rzeczywistości? Sprawdziliśmy, porównując dane z raportem o stanie czytelnictwa publikowanym co roku przez Bibliotekę Narodową.

Grupa Progres, zajmująca się projektami rekrutacyjnymi dla przedsiębiorstw w całej Polsce, przeanalizowała życiorysy 28 330 osób zatrudnionych w spółce w 2018 roku. Wynika z nich, że czytanie to jeden z trzech najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu przez aktywnych zawodowo Polaków. Lekturę książek deklaruje aż 39 procent badanych. Większym powodzeniem cieszył się tylko sport.

Książki najchętniej wskazują kobiety (aż 50 procent). Dopiero na dalszych miejscach Polki umieściły muzykę (33 proc.) oraz film, sport, motoryzację, podróże czy historię. Wśród zainteresowań, które wymieniają panie, znajdują się także gotowanie, moda, sztuka, taniec, zdrowy styl życia i jeździectwo.

Analiza czasu wolnego pracujących mężczyzn pokazuje, że największa grupa poświęca go na sport (69 proc.), oglądanie filmów (44 proc.), słuchanie muzyki (44 proc.) i motoryzację (37 proc.). Literatura zajmuje dopiero piąte miejsce (31 proc.). Panów interesuje także historia (19 proc.), podróże (6 proc.), polityka, majsterkowanie, wędkarstwo, gry komputerowe czy informatyka.

Aktywni zawodowo Polacy średnio deklarują posiadanie trzech zainteresowań. Rekordziści aż dziesięciu pasji. Kobiety najczęściej wymieniają dwa (33 proc.), cztery (17 proc.) i pięć (17 proc.) zainteresowań. Mężczyźni natomiast trzy (19 proc.), sześć (12 proc.) i siedem (12 proc.) pasji. Co piąty badany nie potrafi określić swojego hobby.

Porównanie wyników Grupy Progres z raportem o stanie czytelnictwa za 2017 rok przygotowanym przez Bibliotekę Narodową (pełna wersja raportu za 2018 rok jeszcze się nie ukazała), może wskazywać, że o wiele częściej wpisujemy „czytanie książek” w rubryce „zainteresowania”, niż to rzeczywiście ma miejsce. Otóż wśród osób w wieku produkcyjnym – trzydziesto-, czterdziesto- i pięćdziesięciolatków – lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało od 38% do 41% Polaków. Gdy spytano o trzy lub więcej książek, odsetek wynosił już tylko od 19% do 24%. Tylko czy można uznać czytanie książek za jeden z ulubionych sposobów spędzania czasu, jeśli w ciągu roku zdążyło się przeczytać zaledwie trzy tytuły? Tymczasem odsetek deklarujących takie zainteresowania w życiorysach analizowanych przez Grupę Progres jest dużo wyższy.

Zdaniem przedstawicieli firmy Grupy Progres problem leży w tym, że traktowanie poważnie kwestii zainteresowań w kontekście zawodowym nadal nie jest normą w Polsce. Wielu naszych rodaków, umieszczając w CV informację na temat swoich pasji, nie uważa ich jako znaczącej części całości składanej aplikacji, stąd powtarzalność najbardziej popularnych przykładów: sport, książka, muzyka. Przeczytało się jakąś książkę? Więc trzeba wpisać, że lubi się czytać książki. To samo się odnosi do innych dziedzin (któż nie lubi słuchać muzyki?). Później w trakcie rozmowy rekrutacyjnej może się okazać, że rzeczywistość odbiega od zamieszczonego w CV opisu, co nie przedstawia kandydata w korzystnym świetle.

Analizując wyniki badania, Grupa Progres zauważa, że kandydaci w życiorysach nie przykładają też większej uwagi do przedstawienia swojego hobby w bardziej interesujący sposób. Często piszemy sztampowo o zainteresowaniach i w konsekwencji pojawiają się problemy, gdy rekruter nagle zadaje bardziej szczegółowe pytania. Tymczasem ta chyba najbardziej niedoceniana przez kandydatów rubryka w CV często może okazać się trampoliną do lepszej pracy. Hobby nierzadko jest uzupełnieniem obrazu kandydata i pokazuje go w szerszym kontekście, nie tylko przez pryzmat doświadczenia zawodowego. Jeśli więc rzeczywiście interesujesz się książkami, lepiej zrobisz, doprecyzowując, jaki rodzaj literatury szczególnie cenisz. Rekruter może bowiem spytać nas o ostatnio przeczytane pozycje albo ulubionego autora, a jeśli jego zainteresowania pokrywają się z naszymi, rozmowa na ten temat może nawet być bardziej pogłębiona.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy