banner ad

Czechosłowacki paszport Franza Kafki trafi na sprzedaż

18 września 2015

paszport-franza-kafki-1
W przyszłym tygodniu w domu aukcyjnym Bonhams zostanie wystawiony na licytację czechosłowacki paszport Franza Kafki. Przewiduje się, że dokument osiągnie cenę od 10 do 15 tysięcy dolarów.

Jak informuje Bonhams, Kafka używał tego paszportu w ciągu ostatnich dwóch lat swojego życia i jak dotąd badacze nie mieli pojęcia, że dokument przetrwał. Jego historia jest jednak dość dobrze udokumentowana przez sprzedających. Paszport był w posiadaniu Roberta Klopstocka, bliskiego przyjaciela Kafki, obaj leczyli się na gruźlicę poza Wiedniem. Wiadomo, że Klopstock był obecny przy boku Kafki, kiedy ten umierał. Prawdopodobnie wtedy otrzymał od pisarza paszport.

Uciekając przed nazistami, Klopstock udał się do Nowego Jorku. Spotkał tam niemieckiego wydawcę Kafki, Salmana Schockena, którego również zmuszono do wyjazdu z Niemiec. Schocken był zapalonym kolekcjonerem. Nabył m.in. listy Kafki do Felice Bauer. Klopstock przekazał mu paszport. Później zaś Schocken dał go swojej przyjaciółce, Gerdzie Schulz. Dokument znajdował się w jej posiadaniu aż do śmierci w 2013 roku. Teraz jej rodzina zamierza spieniężyć cenną pamiątkę.

paszport-franza-kafki-2

32-stronicowy paszport posiada rysopis Kafki oraz pieczęcie dokumentujące podróże pisarza do Niemiec i Austrii. Widnieje na nim również autograf właściciela (autor ?Procesu? podpisał się jako ?Dr F. Kafka František?). W paszporcie brakuje zdjęcia Kafki. Przypuszcza się, że mógł je usunąć Schocken, chcąc wykorzystać fotografię w jednym ze swych wydań dzieł Kafki.

Licytacja paszportu odbędzie się 22 września.

paszport-franza-kafki-3

[am]
fot. Bonhams

Tematy: , ,

Kategoria: newsy