banner ad

Debiutantka Bronka Nowicka laureatką Nagrody Literackiej Nike 2016

2 października 2016

nowicka-nike-2016
Tegoroczną laureatką Nagrody Nike została debiutantka Bronka Nowicka – za najlepszą książkę roku jury uznało jej „Nakarmić kamień”. Finałowa gala 20. edycji najważniejszego literackiego wyróżnienia w Polsce odbyła się w niedzielę, 2 października w Warszawie.

„To opowieść mroczna, pełna niepokoju i pytań bez odpowiedzi. Jest w niej groteska i wizyjne obrazy, jest całkiem dosłowna przemoc i rodzinna psychomachia, jest wyrazistość, niemal dotykalność wykreowanego przez autorkę dziecięcego uniwersum. Nie ma za to ładności ani choćby cienia sentymentalizmu. To książka, która po lekturze bardzo długo w nas zostaje” – mówił w laudacji na cześć Bronki Nowickiej przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike, Tomasz Fiałkowski.

Odbierając statuetkę i czek na 100 tysięcy złotych, laureatka powiedziała: „Dla każdego twórcy to wyróżnienie jest czymś niezwykłym. Dla debiutanta jest czymś chyba jeszcze większym. Ale ta nagroda jest też ogromnym zobowiązaniem. Ja to zobowiązanie traktuję jako obowiązek odpowiedzialności za słowo, jako obowiązek zachowania humanistycznej postawy, jako obowiązek autorefleksji i rozwijania własnej świadomości. Również jako obowiązek pozostawania blisko życia, blisko ludzi, blisko ich historii i ich pamięci”.

nakarmic-kamienJury Nagrody Nike doceniło książkę Bronki Nowickiej „Nakarmić kamień”, wydaną przez Biuro Literackie – niezwykły zbiór czterdziestu jeden krótkich poetyckich opowieści. „Nakarmić kamień” to portrety rzeczy i ludzi, wypełnione szacunkiem zarówno wobec tego, co żywe, jak i nieożywione, gdzie każdy człowiek oraz każdy przedmiot skrywa w sobie szereg emocji i wspomnień, gdzie kwestionuje się i podważa zastałe hierarchie.

„Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzie byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka” – mówiła o nagrodzonym dziele autorka. Bronka Nowicka urodziła się w 1974 roku. Jej pola inspiracji i twórczości to intermedia, język i obraz w ruchu. Jest reżyserką i scenarzystką, absolwentką łódzkiej Filmówki i ASP w Krakowie.

O tym, kto zostanie laureatem tegorocznej Nagrody Nike, zadecydowało jury w składzie: Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Andrzej Werner, Maria Zmarz-Koczanowicz.

Pozostałymi książkami-finalistkami 20. edycji Nagrody Nike były: „1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej, „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu” Renaty Lis, „Którędy na zawsze” Piotra Matywieckiego, „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” Weroniki Murek, „Skoruń” Macieja Płazy i „Tatuaż z tryzubem” Ziemowita Szczerka.

Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej” otrzymała Małgorzata Grzebałkowska za reportaż „1945. Wojna i pokój”. „Chciałam powiedzieć, że to najlepsza nagroda Nike, dlatego że jest to Nike serca, czyli od czytelników, którym chciało się wysłać głos, napisać uzasadnienie. Chapeau bas, ja bym w życiu tego nie zrobiła, jestem za leniwa” – żartowała reporterka, odbierając wyróżnienie.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Laureatem Nike w 2015 roku została Olga Tokarczuk za powieść „Księgi Jakubowe”. Uroczysta gala Nagrody Nike była transmitowana na żywo przez TVN24, tegorocznego partnera nagrody. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

[am]
źródło: Agora/TVN24

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy