„Śmieję się z bogami” – premiera wywiadu rzeki z Charlesem Bukowskim!

1 października 2016

bukowski_pivano_premiera1
Charles Bukowski, jakiego polscy czytelnicy nie mieli jeszcze okazji poznać! Nakładem Wydawnictwa w Podwórku ukazał się wywiad rzeka „Śmieję się z bogami”, jaki przeprowadziła z pisarzem włoska dziennikarka Fernanda Pivano.

Był 1980 rok. Charles Bukowski nie uchodzi już za poetę przeklętego, wokół którego krytycy zgodnie przechodzili w milczeniu, lecz popularnego pisarza, którego książki kupują miliony czytelników. Dochód z dwóch tytułów, jakie wydał kilka lat wcześniej, był tak duży, że podatek przekroczył jego zarobki z całego wcześniejszego życia. Wciąż jeszcze był w związku z Lindą Lee, która stanowiła życiową ostoję dla jego niepokornej natury.

Fernanda Pivano, uznana krytyczka literacka, tłumaczka, pisarka i dziennikarka, która przybliżyła włoskim czytelnikom Henry’ego Millera, Jacka Kerouaca, Allena Ginsberga i wielu innych ważnych amerykańskich pisarzy, wybrała się do Stanów Zjednoczonych, aby przeprowadzić wywiad z Bukowskim. Spotkanie z autorem „Faktotum” było możliwe dzięki znajomości dziennikarki z Joe Wolbergiem, byłym wykładowcą filozofii, który prowadził z Ferlinghettim księgarnię City Lights w San Francisco. Bukowski przystał na propozycję wywiadu. Być może wrażenie zrobił na nim fakt, że włoska dziennikarka przyjaźniła się z jednym z jego dawnych ulubieńców, Ernestem Hemingwayem.

„Wreszcie dotarliśmy do jego domu, całkowicie ukrytego za rosnącymi dziko, kwitnącymi krzakami. Podjazd był tak wąski, że samochód niemal skrobał ściany po obu stronach. Linda Lee Beighle pracowała w ogrodzie, a na rękach miała wielkie rękawice” – relacjonuje Pivano. „Bukowskiego jeszcze nie ma. Siedzi na górze, w maleńkim pokoiku, który na pewno przypomina mu wszystkie dawne pokoje, gdzie klepał biedę i dużo pisał. Właśnie tam siada co wieczór z maszyną do pisania, upija się (jak twierdzi) i pisze książki”.

bukowski_pivano_premiera2

Bukowski w końcu zszedł do gości w sandałach, rozpiętej koszuli z krótkim rękawem i kalifornijskich szortach. W charakterystyczny dla siebie sposób patrzył spod na pół przymkniętych powiek i uśmiechał się. Na początek chciał wiedzieć, o co dziennikarka będzie go pytać. „Gdy zdał sobie sprawę, że nie zamierzam rozmawiać o literaturze i innych pisarzach, znów się uśmiechnął i nalał mi wina do pięknego, kryształowego kieliszka” – wspomina Pivano. Musiał przeżyć niemały szok, kiedy usłyszał, że dziennikarka nie pije alkoholu.

Książka „Śmieję się z bogami” jest wiernym zapisem tamtego kilkugodzinnego spotkania. Zawiera też drugą rozmowę przeprowadzoną cztery lata później oraz osobisty komentarz rozmówczyni. Pivano notuje: „Pogłoski i fakty dotyczącego życia Bukowskiego są równie szaleńcze i nieprawdopodobne, jak tworzone przez niego historie. W pewnym sensie Bukowski stał się za życia legendą: odludek, kochanek, człowiek czuły, brutalny, straszny, a jednocześnie święty? Wyrok nadal nie zapadł. W jego przypadku żadna umiarkowana opinia nie wchodzi w grę: można go albo kochać, albo nienawidzić. Jedno jest pewne: po lekturze jego książek wszystko wygląda inaczej”.

W rozmowie z włoską dziennikarką Bukowski przybliża nie tylko swoje poglądy na pisarstwo (bo i od tego w końcu nie uciekł), życie, politykę, kobiety czy feminizm. Komentuje mity, jakie wokół niego narosły, wspomina młodość i pierwsze próby literackie, a także wraz z Lindą przybliża okoliczności skandali, do jakich doszło z jego udziałem, jak chociażby pamiętne wyproszenie pijanego pisarza ze studia w francuskiej telewizji.

Wywiad rzeka „Śmieję się z bogami” ukazał się nakładem Wydawnictwa w Podwórku. Książka objęta jest patronatem Booklips.pl.

fot. W Podwórku, Joe Wolberg

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi