BBC zapowiada nowy film dokumentalny o życiu Terry’ego Pratchetta!

17 stycznia 2017


Terry Pratchett, nieodżałowany twórca literatury fantastycznej, pozostaje w pamięci fanów. Wszystkich, którzy interesują się nie tylko prozą, ale i życiem brytyjskiego pisarza, z pewnością ucieszy wiadomość, że stacja BBC przygotowuje nowy film dokumentalny o twórcy Świata Dysku.

„Terry Pratchett: Back in Black” ma być opowieścią o życiu pisarza ? od czasów problemów szkolnych aż po uznanie, jakie zyskał w oczach krytyków literackich za sprawą serii „Świat Dysku”. Poruszony zostanie również temat walki z chorobą Alzheimera, na którą Pratchett cierpiał w ostatnich latach swojego życia.

Film, który ma pojawić się w tym roku na antenie BBC2, będzie opowiedziany przy pomocy słów samego Pratchetta, zaś wypowie je przebrany za autora brytyjski aktor Paul Kaye (na zdj. poniżej). W produkcji uczestniczyć będzie również między innymi Neil Gaiman, który był serdecznym przyjacielem artysty, Val McDermid, szkocka pisarka powieści kryminalnych oraz Rob Wilkins, wieloletni asystent.

„Terry chciał? napisać historię o swoim życiu jako pisarz, ale nigdy się na to ostatecznie nie zdecydował” ? powiedział Mark Bell, szef komisji artystycznej BBC. „Ten film będzie nieco surrealistyczny, dowcipny, a także zaskakująco wzruszający” ? dowiadujemy się z oświadczenia BBC.

Warto dodać, że w 2009 roku swoją premierę miał inny film BBC poświęcony Pratchettowi, „Living with Alzheimer’s”, opisujący życie pisarza od momentu zdiagnozowania u niego choroby. Z kolei w 2011 ukazała się produkcja „Terry Pratchett. Wybierając śmierć”, poruszająca temat legalizacji eutanazji. Pratchett, jako gorący zwolennik wspomaganego samobójstwa, był pomysłodawcą tego dokumentu. Wraz z kamerą towarzyszył 71-letniemu milionerowi cierpiącemu na stwardnienie rozsiane, który zdecydował się na wyjazd do szwajcarskiego ośrodka, gdzie mógł poddać się eutanazji. Emisja filmu wywołała szereg kontrowersji i ożywiła publiczną debatę w Wielkiej Brytanii.

Terry Pratchett zmarł 12 marca 2015 roku w Broad Chalke. Pozostawił po sobie olbrzymią spuściznę literacką ? specjalizował się w gatunku fantasy oraz science-fiction. Najbardziej znany jest jako autor cyklu „Świat Dysku”, nietypowej parodii literatury fantasy, w której podejmuje takie ważkie kwestie, jak religia, tolerancja czy mechanizmy władzy.

[mw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy