Autor „Kubusia Puchatka” zajmował się propagandą wojenną w Brytyjskim Wywiadzie Wojskowym

30 kwietnia 2013

Milne i wywiad wojskowy
Tajne dokumenty odnalezione w starym kufrze ujawniają, że A. A. Milne, który przez wiele lat uchodził za pacyfistę, został zwerbowany w trakcie I wojny światowej do Sekcji 7 Brytyjskiego Wywiadu Wojskowego, gdzie zajmowano się propagandą wojenną.

Jak donosi ?The Guardian?, odkrycia dokonał Brytyjczyk Jeremy Arter. Przeglądając stare papiery w domu swej ciotki, natrafił na zastrzeżone dokumenty z MI7b, tajnej jednostki Brytyjskiego Wywiadu Wojskowego zajmującej się propagandą wojenną. Oficjalnie sekcja została zamknięta w 1918 roku, a jej archiwa zostały zniszczone. Jednak dziadek wujeczny Artera, kapitan James Price Lloyd, który był pracownikiem jednostki, postanowił na przekór regulaminowi zachować sobie na pamiątkę 150 powstałych wówczas artykułów, co stanowi obecnie jedyne ocalałe archiwum działalności MI7b.

W znalezionych zbiorach szczególne zainteresowanie wzbudziła broszurka zatytułowana ?The Green Book?, którą ostemplowano informacją ?do prywatnego obiegu?. Był to wewnętrzny magazyn drukowany prawdopodobnie w ilości nie większej, niż 20 egzemplarzy. Otrzymywał ją każdy, kto jadł pożegnalną kolację w jednym z londyńskich klubów. Dawano w niej upust złośliwostkom i humorowi skierowanym przeciwko wojnie i sobie nawzajem.

„Szukałem wujka Jima, a znalazłem także A. A. Milne’a(…), Cecil Street, autorkę powieści o Dr Priestley, podróżnika i autora Rogera Pococka, irlandzkiego poetę Patricka MacGilla” – powiedział Arter. „Było tam(…) ponad 20 największych ludzi literatury tamtych czasów, wszyscy pracujący dla MI7b, razem z wujkiem Jimem.”

W serii wierszy Milne wyobraża sobie, jak niektórzy wcześniejsi propagandziści mogli zachęcać do kłamania o okrucieństwach wojny. W utworze zatytułowanym „Kapitan William Shakespeare z Batalionu Cyclistów” pisze: „W MI7 B / Kto ze mną kłamać chce / o okrucieństwach / Fabrykach Utylizacji Trupów / Chodź tutaj, chodź tutaj, chodź tutaj / i zobacz / żadnego wroga / ale cały dzień siedź i bzdury pleć.”

Znalazca dokumentów zauważa, że Milne „prawdopodobnie wyróżniał się [pośród autorów], ponieważ nie zatrzymywał swoich pacyfistycznych poglądów dla siebie”. W rok po zawieszeniu jednostki został zwolniony ze służby, zaś pięć lat później tomikiem wierszy dla dzieci rozpoczął karierę autora książek dla najmłodszych.

Na zdjęciu załączonym do newsa broszura z wierszami m.in. A. A. Milne’a.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy