banner ad

Archiwa Gabriela Garcíi Márqueza sprzedane za 2,2 miliona dolarów

26 lutego 2015

archiwa-marqueza
Decyzją prokuratora generalnego Uniwersytet w Teksasie ujawnił, ile musiał zapłacić za archiwa zmarłego w kwietniu ubiegłego roku Gabriela Garcíi Márqueza. Jak się okazuje, nabyte trzy miesiące temu dokumenty noblisty kosztowały uczelnię 2,2 miliona dolarów.

Archiwa pisarza obejmują m.in. oryginalne rękopisy (głównie w języku hiszpańskim) dziesięciu jego książek (m.in. „Stu lat samotności” i „Miłości w czasach zarazy”), około 2000 listów (wliczając korespondencję z Carlosem Fuentesem i Grahamem Greenem), szkic przemówienia noblowskiego, ponad 40 albumów z prywatnymi fotografiami, maszynę do pisania Smith Corona i komputery, a także skoroszyty z wycinkami prasowymi z całego świata.

Rodzina Márqueza nalegała, aby archiwum nie sprzedawano za najwyższą możliwą cenę, lecz zaoferowano je Centrum Harry’ego Ransoma przy Uniwersytecie w Texasie ze względu na prestiż placówki, w której zbiorach znajdują się m.in. archiwa takich pisarzy, jak Jorge Luis Borges, William Faulkner, James Joyce, Samuel Beckett, T. S. Eliot, Ernest Hemingway i John Steinbeck.

W przeszłości uniwersytet ujawniał ceny tego typu zakupów, a w grę także często wchodziły milionowe kwoty. Przykładowo archiwum Normana Mailera kosztowało w 2008 roku 2,5 miliona dolarów, a J. M. Coetzeego w 2011 roku 1 milion. W przypadku dokumentów Márqueza uczelnia odmówiła agencji informacyjnej Associated Press podania kwoty, tłumacząc się obawą o podbijanie cen tego typu transakcji w przyszłości, co mogłoby utrudnić negocjacje ze sprzedającymi. Centrum zwróciło się do prokuratora stanowego o pozwolenie na utrzymanie ceny w tajemnicy. Ten jednak decyzją z 19 lutego nakazał ujawnić informację.

Zakup archiwum przez amerykański uniwersytet spotkał się z krytyką w Kolumbii, ojczyźnie pisarza, oraz Meksyku, gdzie przez wiele lat mieszkał. Krytycy nie mogą zrozumieć, dlaczego dokumenty noblisty mają znajdować się w kraju, który tak wielokrotnie krytykował.

[aw]
fot. Harry Ransom Center
źródło: TWC Central

Tematy: ,

Kategoria: newsy